Pod patronátem komise pro vzhled města a životní prostředí se tam totiž konalo další veřejné vysazování Stromů pro děti, díky kterému ve městě přibyly už bezmála čtyři desítky nových listnáčů.

S nápadem oživit zelené plochy uprostřed sídliště okrasnými stromky a vytvořit tak jakýsi parčík přišla před pár lety předsedkyně komise Michaela Landová. „Sázíme vždy dvakrát ročně, na jaře při příležitosti Dne Země a na podzim na Den stromů," připomněla s tím, že výsadbu museli jednou vynechat. „To když tu ještě nebyla hotová cestička pro pěší," doplnila.

Hlavně ovocné stromy

Většina stromů jsou stromky ovocné, které plodí drobná jablíčka a hrušky pro ptáky. Část parku je pak tvořena jasany a   sakurami.

V sobotu se výsadby účastnila například Martina Kvapilová se synem Jáchymem. „Přijde mi hezké, že se udělá něco pro město, navíc stromy nám dodávají kyslík. A taky je to pěkná akce pro děti," vysvětlila, proč se do sázení stromů vlastně zapojila.

Podobně to viděla i Jana Jandová, která dorazila s maminkou a synem Šimonem. „Malý se hodně zajímá o přírodu a zvířátka, tak jsem chtěla, aby měl svůj vlastní stromeček. Budeme ho chodit opečovávat a dívat se, jak nám hezky roste," uvedla maminka, která si stejně jako všichni ostatní amatérští zahradníci domů odnesla certifikát o vlastnictví stromu.

Strom může mít každý

Svůj vlastní strom může mít v Neratovicích úplně každý. Stačí, aby se zájemce předem přihlásil na úřadě a až se bude blížit termín výsadby, lidé z komise ho zkontaktují. Pak už stačí jenom přijít, uhradit pětisetkorunový poplatek za nákup stromku a pustit se do práce. To nejtěžší, tedy vykopání děr a zatlučení dřevěné zahrádky kolem stromku, přitom udělají pracovníci úřadu.

„Ze začátku se na nás lidé dívali s nedůvěrou, ale teď míváme seznam zájemců vždycky na půl roku předem plný," pochvalovala si Michaela Landová, která už začíná řešit, kam bude možné výsadbu stromů rozšířit, až se zelená plocha zaplní. „Musíme nějaké místo najít," měla jasno předsedkyně komise.