Ve velkém sále mělnického muzea si tak návštěvníci mohou až do neděle 
30. října prohlédnout výstavu nazvanou Bílá temnota. Drogy. Cesta tam a zpět, která nabízí nevšední a zároveň velmi realistický pohled do světa drogově závislých.

Mělnická preventistka Irena Podivínská uvedla, že texty upozorňující na rizika spojená s drogovými závislostmi, metody boje s drogovou kriminalitou, zajímavé statistiky a podněty k prevenci pocházejí z Národní protidrogové centrály.

Riziková prostředí 

„Při přípravě výstavy jsme spolupracovali i s Muzeem Policie ČR. Oba zmíněné subjekty nám poskytly například orientační testy či systémy identifikace na omamné a psychotropní látky. My jsme pak ve velkém muzejním sále vybudovali malou ukázku rizikového barového prostředí 
i každodenního životního prostoru člověka závislého na drogách," poznamenala Irena Podivínská s tím, že na výstavě nechybí ani hřbitov coby připomínka toho, kam až může užívání návykových látek vést.

Nezbytnou součástí výstavy je také zóna, kterou instalovali mělničtí kriminalisté a strážníci. V ní si mohou návštěvníci prohlédnout stopy související s drogami zajištěnými v regionu, jde například o potřeby pro pěstírny marihuany nebo pomůcky k aplikaci drog domácí výroby.

Deset let s drogami 

„K zamyšlení jistě je i statistika výroby a distribuce návykových látek na Mělnicku v posledních deseti letech," připomněla autorka výstavy.

Před nebezpečím užívání drog je potřeba varovat nejen veřejnost z řad dospělých, ale zejména děti a mladistvé. Proto tým složený z policistů, policejních techniků, městských strážníků, preventistů a muzejní pedagožky Jitky Králové připravil speciální interaktivní program pro žáky druhých stupňů základních škol a nižších gymnázií.


V průběhu zhruba dvou týdnů, po které program probíhal, ho absolvovalo devatenáct skupin žáků 
z mělnického regionu.
Devadesátiminutovou prohlídku výstavy komentovali ti nejpovolanější, sami policisté, strážníci a preventisté.

Sedmáci tiše naslouchali

Sedmáci z mělnické základní školy v Jungmannových sadech, které které naši redaktoři v muzeu zastihli, pozorně poslouchali a ani nedutali. Pokud se jich tedy průvodci výstavou zrovna na něco neptali. A že otázek padalo mnoho!

Od městského strážníka Martina Motáka se žáci například dozvěděli, jaké druhy závislostí existují, že nemusí jít pouze o drogy a alkohol, ale lidé mohou být závislí třeba i na čokoládě, energetických nápojích nebo na hraní počítačových her.

Jeho kolegyně Radka Havelková pak chtěla znát důvody toho, proč někdo začne brát drogy. „Když třeba nějaké holce nevyjde chození s klukem," dozvěděla se. „Nebo se někdo nechá přemluvit kamarádem," zněla další odpověď.

Školáci se nebáli vyjádřit svůj názor a reagovat, když od nich někdo z průvodců chtěl slyšet, co si o dané věci myslí.

Jak se dorogy vyrábějí 

Policisté Markéta Johnová a Tomáš Svoboda dětem vyprávěli o tom, na základě čeho je možné odhalit pěstírnu marihuany, jak se vlastně drogy vyrábějí i jakým způsobem je závislí lidé dostávají do svého těla a co to může způsobit.

Manažerka prevence kriminality města Mělníka Irena Podivínská pak účastníkům prohlídky vysvětlila, jakou roli mají sociální pracovníci a co čeká ty, kteří 
už v mladém věku podlehnou vábení návykových látek.

Všichni průvodci navíc dětem vyprávěli i příklady z vlastní praxe, zdaleka ne pokaždé přitom jejich příběh skončil šťastně.
V závěru návštěvy si pak žáci vyzkoušeli speciální brýle, které simulují vidění člověka po užití alkoholu, halucinogenů a opiátů. To byla zábava!