Obchvat Kralup nad Vltavou, který má dopravně vytíženému městu výrazně ulehčit, je na dobré cestě. Pokud půjde vše podle plánu, stavět se má začít v roce 2020. Náklady na stavbu obchvatu, který bude zároveň propojkou chomutovské D7 a teplické D8, mají přesáhnout čtyři a půl miliardy korun.

Realizaci projektu, jehož podobu na svém zasedání schválili středočeští zastupitelé, má na starosti právě kraj. Potvrdil to hejtman Miloš Petera. „Vláda odsouhlasila, aby přípravu a realizaci stavby zajišťoval Středočeský kraj a financoval ji Státní fond dopravní infrastruktury," prohlásil hejtman.

Kralupský místostarosta Libor Lesák stavbu obchvatu vidí jako jedinou možnost, jak městu ulehčit od obrovského množství automobilů, které městem projíždějí.

„Kraj dořešil trasu s obcemi a podnikateli. Vzhledem k tomu, že všichni souhlasí, může zažádat ministerstvo o podporu. A pak nám nezbude nic jiného, než čekat, jestli vláda projekt zařadí do rozpočtu na příští rok," konstatoval místostarosta a dodal, že pokud se peníze na stavbu obchvatu podaří zajistit, bude kraj moci rozjet výkupy pozemků a pokračovat v projektování druhé a třetí etapy stavby.

Libor Lesák se domnívá, že jestli přípravy na zahájení stavby nic nezhatí, obchvat by mohl sloužit městu do pěti let od zahájení prací.
Obchvat, který má propojit teplickou dálnici D8 s chomutovskou D7, by měl od dopravy výrazně ulehčit nejen Kralupům, ale i Chva-těrubům, Tursku, Velkým Přílepům, Horoměřicím, Černému Volu a dalším obcím na silnici II/240, jako jsou například Tuchoměřice.