Podle Jana Motlíka, ředitele liběchovského Centra Pigmod, se na základě široké mezinárodní spolupráce se špičkovými evropskými i americkými laboratořemi, a díky podpoře americké nadace podařilo v Liběchově vytvořit jedinečný model závažného onemocnění postihujícího lidskou populaci, Huntingtonovu chorobu.

„Jde o neurodegenerativní onemocnění, lidově označované jako tanec svatého Víta, jehož výskyt je stále častější, zejména s ohledem na prodlužující se věk lidské populace. Onemocnění je dědičné a do současné doby je neléčitelné," vysvětlil Jan Motlík.

Vypracování biomedicínského modelu Huntingtonovy choroby má pro liběchovské vědce velký význam - pro poznání biologické podstaty této choroby i úspěšné testování všech nových léků a léčebných postupů. „Náš ústav v současné době disponuje čtyřmi generacemi transgenních miniaturních prasat pro lidský mutovaný huntingtin, a má tak jedinečné předpoklady pro efektivní mezinárodní spolupráci," doplnil Jan Motlík.

Mezinárodní spolupráce liběchovských vědců vedla rovněž k vytvoření modelu míšního poškození u miniaturních prasat, umožňujícího testovat nejvhodnější postupy transplantace kmenových buněk, která je nadějí pro pacienty po úrazech páteře.

„Do trojlístku lidských onemocnění, která se u nás studují, patří i melanom, nádorové onemocnění pigmentované části kůže," připomněl Jan Motlík.
Tato tři lidská onemocnění byla základem úspěšné aplikace v programu Věda a výzkum pro inovace, podpořeného Evropskou unií, který umožnil vznik Centra Pigmod v rámci Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky.

Evropské peníze přispějí na vybudování nového Pavilonu biomedicíny a vybavení špičkovými laboratorními přístroji nebo na modernizaci ustájení miniaturních prasat. „Centrum povede rovněž k důležité mezinárodní spolupráci a k výchově mladé generace vědeckých pracovníků," poznamenal ředitel Motlík.