Vzácná shoda politiků provázelasetkání občanů se zástupci sedmi stran ve čtvrtek 17. září v Kralupech nad Vltavou, věnované záměru společnosti Penta Investments, která zamýšlí změnit malé letiště podniku Aero Vodochody v letiště mezinárodní.

Všichni politici byli razantně proti. Nescházely ale ani spory, kdy se například napadali, která strana může za privatizaci vodochodského podniku.
Většinu času, který jim moderátor Jakub Železný přísně odměřoval, se ale věnovali hlavnímu tématu. Peklu, které by města a vesnice na dosah od letiště čekalo.

Neúnosný hluk, zvýšené emise, dopravní kolapsy a riziko leteckých katastrof v kraji chemického průmyslu.

To jsou také argumenty sdružení Stop letišti Vodochody, které setkání pořádalo. Zastupuje skoro třicet tisíc lidí, které by následky provozu rozšířeného letiště zasáhly.

Asi dvě stě z nich včera strávilo večer v sále kulturního domu Vltava, kde se setkání odehrálo.

Vyhlídky, že by nad jejich domy přelétlo v každém letovém dni přes sto čtyřicet letadel, odmítají.

Záznam hluku, který by museli snášet, se dokonce nesl i sálem. Provázely ho záběry z vrtulníku, letícího stejnou trasou, kterou by se k letišti blížila dopravní letadla.

Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS) starostům čtrnácti měst a vesnic, které jsou členy sdružení Stop letišti Vodochody, nabídl oponentní posudek Státního zdravotního ústavu právě na hluk.

Jiří Janata (Strana zelených) zase odmítl stanovení hlukového ochranného pásma. „Je to pouze skryté schválení překračování hlukových limitů,“ poznamenal.

Příliš otázek lidé na kralupském setkání na politiky neměli, spíš jim chtěli říct své mínění o vodochodském záměru.

Připomínali, že v kraji je řada chemických provozů. „Když na sklonku devadesátých let minulého století při požáru v jednom z nich hrozil výbuch, shodli se experti, že by to smetlo nejen Kralupy nad Vltavou a blízké vesnice, ale i část Prahy,“ prohlásil jeden z návštěvníků.

Další z nich, Václav Sekerka, zdůraznil, že mezinárodní letiště by se také mohlo stát cílem teroristů.

Mezi lidmi, kteří přišli na setkání debatovat, se našel také zastánce rozšíření letiště. Ladislav Zámečník záměr hájil v zájmu rozvoje. Setkání s politiky pak přirovnal k festivalu populismu.

Oponoval mu Dimitrij Hálkov z Dolan, který je členem petičního výboru Stop letišti Vodochody.

„Politici se sjednotí, jen když jde o kolosální průšvih, jako jsou například záplavy, a pro nás je letiště stejným nebezpečím jako velká voda. Také se v Čechách se říká, když nejde o život, tak nejde o nic. A nám jde o život!“ prohlásil Hálkov.

Nasetkání citelně scházeli zástupci společnosti Penta Investments, kteří nepatřili mezi zvané hosty. Jak ale poznamenal moderátor Železný, na veřejné setkání měl možnost přijít každý.