Městští strážníci, kteří bydlí Kralupech nad Vltavou, chodí v posledních dnech do práce pěšky nebo jezdí na kolech. Aut se vzdali v rámci Evropského týdne mobility.

Kralupy nad Vltavou patří mezi čtyři města ve středních Čechách, která se do letošního Evropského týdne mobility zapojila. „Jde o celosvětovou kampaň, která upozorňuje na problémy se stále narůstající dopravou ve městech a zároveň se snaží seznámit lidi s výhodami používání alternativních způsobů dopravy – pěšky, na kole, autobusem nebo vlakem,“ vysvětlil kralupský koordinátor Evropského týdne mobility Norbert Eichler.

„Ve městě až do neděle pokračují akce pro místní děti i dospělé,“ připomněla mluvčí kralupské radnice Lenka Šafratová.

Dnes se na dvou místech, v Mikovické ulici a na Komenského náměstí, odehrají zábavná dopoledne pro nejmenší děti, pořádaná školkami. Dvě hodiny po poledni se u radnice sejdou děti na kolečkových bruslích, které tam čekají závody. Ve čtvrtek následuje akce Moje bezpečná cesta do školy a pohádkový les s ekologickou tématikou, který začíná na vrchu Hostibejku v půl čtvrté.

V pátek, kdy je Den bez aut, bude zavřena část kralupské ulice Jana Palacha, kde se odehraje řada akcí pro děti. Zároveň tam bude kralupské Ekologické centrum měřit znečištění ovzduší měřicím vozem Horiba. Po poledni se mobilní laboratoř přemístí do Mostní ulice na hlavním tahu městem, kde změří znečištění ovzduší před a v průběhu dopravní špičky.

„Přestože se bude jednat o krátkodobé měření, poskytne nám to alespoň orientační obrázek o imisní situaci ve městě.“ uvedla vedoucí ekologického centra Soňa Hykyšová.

Akce k Evropskému týdnu mobility pokračují v Kralupech nad Vltavou i o víkendu. V sobotu čeká cyklisty závod na horských kolech Ekor cup. Start je třicet minut po poledni na Lidovém náměstí. V neděli následují závody pro děti a dorostence Kralupské kolo. Sraz mají v deset hodin u tenisových kurtů.