Venku je zima a plískanice. Vzduch je kvůli inverzi plný zplodin z výfukových plynů a dýmu z komínů, Moje plíce i nervový systém dostávají zabrat i nedostakem slunce.

Jako dítě jsem trpěla na časté záněty průdušek, následky se dodnes ozývají hlavně v zimním počasí. Špatně se mi dýchá, taky mívám pořádný kašel. Moje známá Jana mi vyprávěla jak byla s dětmi v solné jeskyni. „To ti musím říct, tam je taková pohodička, a hlavně se tam krásně dýchá, ani se nám nechtělo odejít,“ říkala.

To bych ráda věděla, co je na té solné jeskyni tak zajímavého, že je nadšená, říkala jsem si pro seba zase já.
Nedalo mi to a vypravila jsem se do solné jeskyně v Mělníku, mám ji totiž nejblíž.
Obsluha, pán ve středním věku, je moc příjemný. Nechává mě vybrat si hudbu, kterou můžu při pobytu v jeskyni poslouchat. Hmm, co třeba zvuky moře?

Mám radši hory, ale to nevadí. I s návleky na nohou mi pod nohama skřípe sůl, usedám do pohodlného křesla a za zvuků šumící vody zhluboka dýchám. Vzduch je opravdu příjemný a dokoce i zvláštně voní. Dozvídám se, že je obohacený o částice draslíku, vápníku, selenu, sodíku, bromu a dalšími podpůrnými prvky.

Po chvilce mi to nedá a prostě musím rukou do soli, která leží v silné vrstvě na zemi, hrábnout a nechat ji propadat mezi prsty. Je to příjemné, proto stejný cvik opakuji několikrát za sebou.

Usmívá se na mě paní, která je v solné jeskyni ve stejné době jako já. Dozvídám se od ní, že do solné jeskyně chodí pravidelně už více než rok a prý jí to velice pomáhá. Dokonce i ušetřila za doktora.

Mít tak tolik času, jako má ona, říkám si, také bych tu byla pečená vařená. Pak už nemluvíme a jen relaxujeme…
Co naplat, hodinka, kterou jsem se rozhodla v solné jeskyni strávit, pomalu končí a já se musím odebrat zase zpátky do redakce. A tak se symbolicky loučím se solí, která pochází z Mrtvého moře a z Pákistánu. Loučím se i s paní, která ještě chvíli zůstává. Nechce se mi odtamtud. Jana měla pravdu. Musím jí to říct.

Napadá mě, že o víkendu vezmu do jeskyně také svého čtyřletého syna. Bude se mu tam líbit, to vím jistě, mají tam totiž plno hraček, vedle kyblíčků a lopatiček také nákladní autíčka, a ty má Mat moc rád. Bude si tam pěkně hrát a já si odpočinu po náročném týdnu. Už se těším.