V letošním roce jde už o osmý ročník přehlídky, v čem bude jiný než předešlé?
Je to více věcí: je věnován 120. výročí založení Regionálního muzea Mělník, poprvé se jej podařilo nechat uznat Ministerstvem zemědělství a poprvé je koncipován jako přehlídka Ruland.

V čem je to pro přehlídku uznání ministerstvem zemědělství významné?
Zvyšuje prestiž výstavy a přidává jí na významu, ale samozřejmě přináší i jistá omezení a přísná kritéria na vystavované vzorky. Přehlídka je soutěžní, všechny vzorky prošly hodnocením odborné certifikované degustační komise a výstupem pro vinaře je kromě udělení ocenění Championa výstavy a vítězů jednotlivých kategorií zlatých i stříbrných medailí i to, že mohou své lahve opatřit zlatými, případně stříbrnými medailičkami s logem soutěže. Tyto medaile jsou ve vinařském světě něco jako punc kvality a zákazník podle nich snadno rozpozná kvalitní vína.

Počítáte v letošním roce opět i se sekty?
Paralela mezi Winefestem a českým vínem se dá spatřit v tom, že je ročník od ročníku jiný. Tak jaké by se dal loňský ročník považovat za přehlídku sektů, bude letošní ročník jedinečný svou přehlídkou Ruland – budou tam vína Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré a Chardonnay. Ale věřím, že po úpravě Statutu se k sektům v dalších ročnících opět vrátíme.

Jaká další vína přehlídka nabídne?
Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout úžasnou škálu odstínů barev růžových vín, porovnat Rulandy z různých oblastí naší republiky, tedy z jiných klimatických, půdních a dalších podmínek, které se odrazí ve výsledném projevu vína.

Do jakých koutů Čech a Moravy jste při shánění vzorků na letošní přehlídku zavítal?
Tak jako tradičně jsem navštívil vinaře ve všech vinařských oblastech, takže jsem projel republiku od Mostu, přes Litoměřice, Mělník, Karlštejn, Hustopeče, Velké Bílovice, Bzenec až do Blatnice.

Která návštěva pro vás byla nejpříjemnějším překvapením?
Vesměs jsou všechny návštěvy u vinařů příjemné, proto se těžko rozlišuje, která byla více či méně příjemná. Možná by se dalo spíš říct, že méně příjemným překvapením byly vzorky přihlášených vín, které jsem musel vyřadit v důsledku nesplnění podmínek Statutu, který podléhá přísným kritériím ministerstva zemědělství.

Letos je nabídka obohacena o rulandská vína, proč tam v minulosti nebyla?
Rulandy tam byly každý rok, ale pouze v kategorii tichých českých vín. Pro letošek jsem vytvořil novou kategorii, což je právě přehlídka Ruland, otevřená pro producenty z Čech i Moravy. Tato kategorie má svůj půvab i v tom, že vínům tohoto typu se na Mělnicku daří a mají zde i historické kořeny, protože císař Karel IV. nechal révu přivézt právě z Burgundska. Proč tedy přehlídka Ruland? V našich zeměpisných šířkách se víno vyrobené z hroznů révy odrůd Burgundské bílé, šedé a modré musí označovat jako Rulandské bílé, šedé a modré. V této kategorii je i Chardonnay, protože je odrůdově příbuzné.

Můžete už dnes, den před přehlídkou, prozradit šampiony výstavy?
Oficiální výsledky budou vyhlášeny až zítra ve 14 hod jako součást výstavy, ale pro čtenáře Deníku, udělám výjimku a poodkryji roušku tajemství. Championem výstavy se stala Pálava 2006 výběr z bobulí od Richarda Tichého z Hrušek, vítězem bílých vín se stal Ryzlink Rýnský 2006 výběr z hroznů z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice, vítězem červených vín se stalo domácí Svatovavřinecké 2006 jakostní od ČZU, vinařské středisko Mělník.