„Po návratu je musím roztřídit do kategorií podle zatřídění, označit a připravit pro hodnocení,“ řekl včera pro Deník Chocholatý a vysvětlil, že se vína hodnotí stobodovým systémem OIV. Na jejich hodnocení se podílí pět až sedm degustárů z řad zkušených vinařů a sommeliérů. Zlaté a stříbrné medaile dostávají vína, která dosáhla nejméně 83 a 88 bodů.

Letošní hodnocení bude bude podle Chocholatého hostit mělnický zámek. „Díky tomu, že soutěž prošla sítem podmínek ministerstva zemědělství, získala statut uznané soutěže, a tak budou moci vinaři svá vína, které na soutěži uspějí, označit medailemi s logem soutěže,“ poznamenal pořadatel.
Letošní Winefest vedle vín z Moravy a Slovenska představí samozřejmě i vína česká. Půjde o vína růžová, tedy rosé a klarety, vína přírodně sladká, deklarovaná jako výběry z bobulí, výběry z cibéb, vína slámová i ledová.

„Další specialitou Winefestu je kategorie vín Rulandských nebo také PINOTů, v níž se představují Rulandské bílé, šedé i modré a Chardonnay. Třešinkou na dortu je kategorie sektů,“ doplnil Chocholatý.

Loňský ročník Winefestu přinesl vedle nové kategorie Rulandských vín i nabídku šedesáti růžových vín. „Ta rozmanitost odstínů od decentně růžové přes lososovou až k cibulovým slupkám, ty aromatické variace lesního ovoce a jahod. To je ráj pro vizuální, čichové i chuťové vjemy,“ vzpomínal David Chocholatý.

Letošní Winefest se koná 25. dubna v prostorách Regionálním muzea v Mělníku.