Byl to totiž právě on, kdo ve městě založil workoutovou komunitu, tedy jakési sdružení sportovních nadšenců, kteří se zabývají cvičením s vlastní tělesnou vahou a zdravým životním stylem.

„Posiluji zhruba od sedmnácti let," prozradil na sebe Tomáš Vágner, člen kádru mělnického Olympiku. „Kluci trénují workout asi tři roky, já se o něj také zajímám. Proto jsme se rozhodli dát dohromady větší skupinku, společné cvičení totiž funguje jako dobrá motivace," popsal.

Mladí sportovci se scházejí pravidelně, problém však je, že nemají místo, kde by mohli pořádně trénovat. Na takzvaný street workout je totiž třeba speciální konstrukce hrazd, bradel a tyčí, které unesou váhu lidského těla. „Chodíme na jedno dětské hřiště na sídlišti, k cvičení využíváme tamní herní prvky," vysvětlil Tomáš Vágner.

Proto si dal Workout Mělník za cíl vybudovat ve městě venkovní fitness hřiště, kde by se následně mohly konat různé sportovní a společenské akce a setkání. Ideální by přitom bylo, kdyby se na výstavbě hřiště podílelo město. Třeba v rámci prevence kriminality mládeže. Právě jako součást ochrany před alkoholismem a toxikomániemi totiž street workout vnímají například na Ukrajině, kde je tento druh cvičení mezi mladými lidmi velice rozšířený a oblíbený.

„V pondělí mám schůzku s Irenou Podivínskou, která je nejen manažerkou prevence kriminality, ale také odpovědnou osobou, jež má na starosti agendu multifunkčního hřiště v Mlazicích," uvedl Tomáš Vágner s tím, že doufá, že právě tam by workoutové hřiště mohlo vyrůst. „Paní Podivínská říkala, že jí už dva roky leží na stole projekt na venkovní posilovnu pro dospělé. My jsme zase v kontaktu s firmou Revolution 13, která vyrábí workoutová hřiště. Věřím, že by se nám to mohlo podařit nějak propojit a domluvit se na výstavbě. Nejlepší by bylo, pokud by se to stihlo ještě v průběhu prázdnin," neztrácel mělnický futsalista optimismus.

Společně se svými kolegy z Workout Mělník se Tomáš Vágner samozřejmě pokouší sehnat také sponzory. Přestože by však stavba hřiště vyšla na pouhých zhruba dvě stě tisíc korun, není snadné najít někoho, kdo by tuto akci zainvestoval.

Sportovní nadšenci, kteří v této chvíli cvičí na dětských prolézačkách, věří, že případné zbudování hřiště pomůže zlepšit kondici a životní styl nejen jim samotným, ale také mělnické mládeži. „Naším cílem je přitáhnout k workoutu mladé lidi, aby se o sebe začali starat a nechodili si ven jenom zakouřit," uzavřel Tomáš Vágner.

Workout Mělník
E-mail: info@workoutmelnik.cz
Web: www.workoutmelnik.cz
Facebook: www.facebook.com/workoutmelnik

Street workout
Vychází z kalisteniky, tedy cvičení s vlastní vahou těla, jehož základy je možné najít v řecko-římské gymnastice. Jak vyplývá z názvu, cvičí se v parku nebo v přírodě. Při cvičení se využívá jednoduchých prvků, například hrazdy, bradel, žebřin, šplhací tyče… K posilování může docela dobře posloužit i lavička. Průkopníky kalisteniky byli černoši z Bronxu v New Yorku, kteří neměli peníze na drahé posilovny, přitom ale toužili po silných tělech. V Evropě je druhým domovem tohoto cvičení Ukrajina, kde tento sport pomáhá udržet mládež dále od alkoholu, drog a dalších negativních vlivů.