K odlomenému kůlu s kopulí, na níž byl připevněn kovový kříž, vyrazili hasiči už před desátou hodinou. Před kostelem bylo zřejmé, že tatrováckým jeřábem nic nezmůžou. Ozdoba visela těsně pod věží na hromosvodu. „Pokusíme se do věže dostat po schodišti, snad nám to půjde, dostat se po odstřihnutí hromosvodu dolů,“ uvedl jeden ze zasahujících hasičů.

Po několika minutách bylo jasné, že do věže se hasiči nedostanou ani po schodech. Letité schody byly totiž silně ztrouchnivělé a rozpadaly se pod nohama.

„Musíme přivolat kolegy s plošinou, s tou tam dosáhneme bez problémů,“ prohlásil hasič.

Plošina po chvilce dorazila na místo. Ani s ní nebylo odstranění kopule snadné. Dvojice profesionálů z Mělníka se v koši plošiny rozhodně nenudila.

„Z kopule jsme museli odříznout kříž, jinak bychom to celé nedostali do koše,“ prohlásil Tomáš Rulc, jeden ze dvou hasičů, kteří kovovou kopuli s křížem o váze kolem sedmdesáti kilogramů dostali ze střechy kostela na zem.

Úspěšným zásahem v Chorušicích pro hasiče náročný den nekončil. Vyráželi k desítkám dalších škod, které napáchala silná vichřice.