Na cestě k pozemku na mělnickém Hadíku, kde chátrá bývalá čistírna odpadních vod, návštěvníky nezastaví žádný plot ani cedule se zákazem.
Čeká je tam nebezpečná procházka mezi kupami starých pneumatik a dalších odpadků, která vede až k nezakrytým odkalovacím jímkám. V hlubině asi osmi metrů roste na nízké zelené hladině rákosí. A mezi ním další odpadky.

Je přitom jisté, že se právě na Hadíku schází mládež. Stačila by pošetilá sázka a mohlo by tam dojít k neštěstí. V opuštěném zázemí čistírny odpadních vod nocují tuláci a k pozemku se stahují zloději kovů. „Víme, že tam vypalují kabely, aby jim zbyla čistá měď,“ poznamenal mělnický starosta Miroslav Neumann.

Kdyby od plamenů při vypalování kabelů chytla černá skládka, plná starých pneumatik, bylo by vážně ohroženo životní prostředí.
Přestože je Hadík spojován s městem, místní radnice kauzu řešit nemůže. „Je to soukromý pozemek, ležící na katastrálním území sousedních Kel. Do jejich záležitostí zasahovat nemůžeme,“ vysvětlil Neumann s tím, Mělník už se na vesnici obrátil.

Kly vyzvaly právě na začátku tohoto týdne majitele pozemku, společnost Lesy PJP, aby ve lhůtě třiceti dnů černou skládku odstranil a prostory zajistil. „Mělo by to být hotové nejpozději na začátku listopadu, jinak bychom museli zasáhnout. Došlo by k odstranění na naše náklady a dali bychom České inspekci životního prostředí ke správnímu řízení,“ uvedla kelská starostka Alice Semiánová.

Lesy JPJ mají tři společníky, dva z nich jsou místní politici ze Lhotky, třetí je mělnická lékařka. O řešení se prý budou snažit, alespoň podle společníka Petra Pánka, který je starostou blízké vesnice.

„Už jsme pozemek před časem zajistili, záhy to ale bylo stejné jako před tím. Projely tam v noci náklaďáky a vrátili se bezdomovci. Je to nekonečný příběh,“ řekl Pánek s tím, že pozemek je na odlehlém místě. Společnost s ručením omezeným Lesy JPJ má podle něho několik záměrů, jak by s pozemkem na Hadíku mohla naložit. Žádný z nich ale nechce zveřejnit.