Posláním společnosti Hospic knížete Václava je poskytovat péči nevyléčitelně nemocným a umírajícím, zejména pacientům s onkologickou diagnózou ve fázi onemocnění, kdy už jsou jakékoli možnosti další léčby vyčerpány. Jejím smyslem je ulevit jim od bolesti tělesné, duševní i sociální.

Společnost už působí v šesti okresech ve středních Čechách. Teď zahájila kroky vedoucí k rozšíření své působnosti o lůžkovou péči ve Veltrusech, která by měla složit zejména pacientům ze středních Čech a Prahy.

Po rekonstrukci kláštera a stavbě dalších čtyř křídel ve tvaru pentagonu by tam měly vzniknout prostory se sto dvaceti lůžky pro nevyléčitelně nemocné.

Podle ředitele kladenské společnosti Hospic knížete Václava Lubomíra Knížete má areál rozlohu asi šestnáct tisíc metrů čtverečních. „Náš záměr na využití nemovitosti, která se tam nachází, chceme představit veřejnosti," uvedl ředitel a doplnil, že zájemci mohou bývalý klášter navštívit ve svátečním dni v úterý 28. října od čtrnácti hodin. Po prohlídce je čeká i debata o využití prostor pro nevyléčitelně nemocné pacienty.

Pořadatelé uvítají i hosty, kteří přijdou s hudebním nástrojem. Po prohlídce a případných otázkách má následovat posezení u táboráku na klášterní zahradě, kam se vchází druhými vraty ve směru od centra města.

Příchozí tam dostanou špekáčky k ohni a malinovku. Děti do deseti let věku přitom mohou přijít pouze v doprovodu dospělých. Zájemci se mohou zaregistrovat na emailové adrese info@hkv-kl.cz nebo zanechat zprávu v dopisní schránce na vstupní brance. V případě nepříznivého počasí se podle pořadatelů akce konat nebude.

Jiří Herain