Podle nové požární vyhlášky by měly být chodby škol a školek bez tradiční výzdoby v podobě výkresů dětí.
Vyhláška, která nařizuje odstranění všech hořlavých materiálů z únikových cest, platí od začátku tohoto roku, a její nedodržení se může pořádně prodražit. Předpis se netýká pouze základních a mateřských škol, dodržet ho musí i jiná veřejná zařízení, jakými jsou například domovy seniorů.

Ředitelé škol na Mělnicku nyní řeší, jak se s vyhláškou vyrovnat. Někteří s ní ale příliš nesouhlasí. Jako například ředitelka mateřské školy Pohádka v Mělníku Jitka Andrlová. „Vyhláška si odporuje s jinými dokumenty, které musíme dodržovat, tedy především v rozvíjení estetičnosti, tvořivosti a podobně,“ uvedla Andrlová s tím že, v jejich školce obrázky na stěnách prozatím visí. „Neumím si představit, že tu budeme mít holé zdi. Ještě by se to dalo řešit tím, že stěny pomalujeme, to se však časem okouká a působí to nudně. Nehledě na to, že děti mají obrovskou radost, když vidí svá díla na zdech,“ dodala ředitelka školky Jitka Andrlová.

Na základní škole v Neratovicích vyřešili tuto vyhlášku tím, že fotografie a obrázky dali do skleněných paspartů. Ředitelka této školy Miloslava Lamačová Deníku řekla, že nevidí důvod, proč by neměly na stěnách obrázky viset. „Samozřejmě dbáme na to, aby to tu nebylo takříkajíc přeplácané a nestály tu předměty, které by bránily v pohybu. Navíc k nám pravidelně dochází bezpečnostní technik, který nám doporučí co je vhodné a co už méně,“ uvedla Lamačová.

Pokuta za nedodržení vyhlášky se může vyšplhat až do výše půl milionu korun. Podle hasičů, kteří by měli dodržování vyhlášky kontrolovat, budou však finanční sankce až posledním řešením. Zákaz se také týká pouze umisťování předmětů v prostorách únikových cest, kde by neměly být materiály, ze kterých při požáru unikají toxické látky.
Bohužel únikovou cestou se ve většině škol rozumí jediná chodba, která poschodí a třídy spojuje. Pokud by tedy měli být ředitelé důslední, musela by zmizet veškerá výzdoba, kterou ve školních chodbách mají.