Podle šéfa mělnické policie plukovníka Ivana Žučenka zbývají ještě tři volná tabulková místa z dvaceti na začátku loňského roku, kdy byl po skoro tříleté přestávce v celém Česku obnoven policejní nábor.
„Přijali jsme už sedmnáct nových policistů, zatím s nimi ale ve službě nemůžeme zcela počítat. Čeká je nejdříve rok v policejní škole, pak potrvá ještě dva roky, kdy budou sbírat zkušenosti. Až složí po třech letech služební zkoušku, budou moci začít sloužit samostatně," vysvětlil vedoucí mělnického územního odboru policie.
Uchazečů bylo výrazně více. Uspěl ale asi každý desátý. Síto je totiž hodně husté. „Ostatní ztroskotají buď na náročných psychotestech, nebo tvrdých fyzických prověrkách," řekl Ivan Žučenko.
Mezi sedmnácti schopnými lidmi, kteří byli přijati, je poměr mužů a žen asi tři ku jedné.
U mělnické policie, kde v současné době pracuje skoro dvě stě padesát policistů a občanských zaměstnanců, je přitom asi čtvrtina žen. Některé z nich dokonce působí na vedoucích pozicích.
„Mojí zástupkyní pro službu kriminální policie a vyšetřování je Ivana Čížková Stehlíková, na kriminálce je zástupkyní vedoucího Kamila Zalabáková, na dopravce Eva Mikulová, na hornopočapelském obvodním oddělení Věra Uhrová, na zbraních šéfuje Eva Vinklerová dalším šesti ženám…" připomněl Ivan Žučenko, který je v čele mělnické policie už pátý rok.
Ženy mezi sedmnácti nováčky, kteří se právě připravují na svou práci v policejní škole, čeká stejná služba jako muže.
„Je mi lhostejné, zda jde o policisty nebo policistky, když zvládnou nástupní školu, po třech letech složí služební zkoušku a vydrží u policie, znamená to, že na tu práci opravdu mají," poznamenal policejní šéf. Možné argumenty, že některé zásahy, například při rvačkách v hospodách, nejsou pro ženy vhodné, rázně odmítá. „Ženy jsou někdy ještě ostřejší a důraznější než muži a zákrok mohou zvládnout se stejným výsledkem."