Ročně se kvalifikačních kol na německý šampionát zúčastňuje přes tisíc hříbat, která se rozdělují do kategorií na teplokrevné klisničky, teplokrevné hřebečky a pony hříbata. Nejlepší hříbata se pak kvalifikují na celoněmecké finále, které se koná v Lienenu na sklonku července.

V letošním roce se tam dostala i zálezlická klisnička z českého chovu Sympatica LC (Santo/Domingo/Rosario/Ra- vallo/Calypso II) s krásným hodnocením: typ – 9, 9, 9; chody – 9, 9, 9; korektnost – 8, 8, 8 a celkový dojem – 9, 9 a 8; které získala na červnovém oblastním kole ve Wolfersdorfu.

Šťastná náhoda 

Lucie Čížková o úspěchu říká, že je to vlastně náhoda. „Původně jsem chtěla připouštět úplně jiným hřebcem, ale německý hřebčín nás trochu vypekl, tak jsme museli narychlo volbu měnit. Slovo padlo na hřebce Santo Domingo z dalšího německého hřebčína Sprehe, takže naše kobylka je vlastně taková malá náhoda. Vše mělo být původně úplně jinak."

Původně neměla zálezlická chovatelka v plánu vypravit se někam daleko. „Nenapadlo mě, že bychom jeli do Německa ukázat naše hříbě, ale nakonec jsme se rozhodli jet na kvalifikační kolo. Tehdy už ale byly uzavřené přihlášky, takže jsme museli vše narychlo zařizovat a prosit německou stranu, aby nás ještě vzala," vzpomíná.

Mája se narodila v máji 

Česká chovatelka koupila v Německu klisnu Rosaria po Rosariovi (nejde o stejného hřebce, který působil v Čechách) a připustila ji hřebcem Santo Domingo z hřebčína Sprehe. Klisnička Mája se narodila v květnu letošního roku a už od malička dávala najevo, že bude výjimečná. Proto padlo rozhodnutí zkusit se zúčastnit kvalifikačního kola německého šampionátu hříbat.

Mája dokázala komisaře přesvědčit nejen o kvalitě exteriéru, ale především pohybu. A díky tomu získala vstupenku do finále. Ta je i pro německé chovatele velmi cenná, pro české je to pak neskutečný úspěch.

„Nikdo z nás nepředpokládal, že bychom se dostali do finále, natož abychom tam ještě uspěli," těší Lucii Čížkovou.

Česká výprava se vydala na soutěž už o den dříve, aby si klisny odpočinuly po dlouhé a náročné cestě, protože výborné předvedení hříběte je nejdůležitější součástí šampionátu.

Nadšení z finále

„Vyráželi jsme směr Lienen s tím, že už účast na tomto finále je obrovským úspěchem. Byli jsme spokojení, že můžeme svůj chov ukázat a prezentovat naše výsledky. Nikdo z nás nečekal, že bychom se dostali mezi nejlepších deset klisniček. K našemu překvapení se tak stalo, když Mája v kruhu předvedla fantastický klus, s velkou silou a pravidelností," vypráví Lucie Čížková.

S druhým místem se Mája stala rezervní vítězkou celého šampionátu v kategorii klisniček. Odvezla si domů krásné hodnocení: typ – 9, 9, 9; chody – 10, 9,5, 9,5; korektnost – 8,5, 8,5, 9,5 a celkový dojem – 8,5, 8,5 a 8,5. Celkově si tak vysloužila známku 90,33 ze sta možných.

„Poslední deset kobylek v kategorii bylo nejhorších. Drželi jsme si třetí místo v hodnocení, a byla tak možnost, že si ještě polepšíme. Nesměl nás ale nikdo porazit. Takže jsem měla pocit, že mi vyskočí srdce z hrudi," říká chovatelka o chvílích před posledním rozběhnutím klisniček.

Z třetího na druhé místo 

První tři klisničky s nejlepším hodnocením mají šanci si ještě polepšit. Posuzují se totiž ještě jednou a mají tak možnost předvést lepší výkon než v malém finále.

Klisnička ze zálezlického chovu opět předvedla skvělý výkon a z třetího místa se posunula na druhé. „Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Hříbě českého chovu v obrovské německé konkurenci získalo druhé místo ve své kategorii. Byla jsem dojatá a hrozně šťastná," dodává Lucie Čížková.

Českému chovu se tak povedlo něco nevídaného. Výjezd české skupiny, korunovaný historickým úspěchem, byl uskutečněn za podpory Středočeského kraje.

(Jiří Merunka)