Křivě položené panely místo chodníku, klopýtání mezi dírami, chůze po nezpevněné krajnici a vyhýbání se autům v úzkých uličkách.

Takovou cestu musí každé ráno a večer podniknout desítky obyvatel Obříství, kteří se potřebují dostat ze vsi na autobus nebo k lékaři.

V létě se ale ponurá cesta mezi Obřístvím a Štěpánským mostem změní a obyvatelé vesnice budou chodit po zámkové dlažbě.

Radnice totiž zažádala o dotaci na nový chodník, který povede z Obříství kolem zdravotního střediska, benzinové pumpy až k autobusové zastávce na hlavní silnici směrem na Prahu .

Podle starostky Jitky Zimové by stavba nového chodníku měla začít už během léta.

„Nejdřív jsme odkoupili stávající panely od majitele, kterému byl pozemek vrácen v restituci, a potom jsme podali žádost o dotaci. Teď čekáme, jak Státní fond dopravní infrastruktury rozhodne, a když se zadaří, začneme v létě stavět,“ potvrdila starostka a dodala, že součástí projektové dokumentace je také nový chodník, který bude vybudován směrem na Chlumín a Dušníky.

Celkové náklady na oba chodníky by se měly pohybovat kolem čtyř a půl milionu korun. Třicet procent uvolní ze svého rozpočtu obec Obříství, většinu ale po přiznání dotace uhradí stát.

Na nové chodníky už se také těší místní poštovní doručovatelka Jana Literová.

„Jednoznačně tenhle nápad schvaluji! Cesta z Obříství na Štěpán bude po novém chodníku mnohem bezpečnější pro nás i seniory. Taky děti, které bydlí v Dušníkách, se domů dostanou, aniž by v zatáčkách riskovaly střet s náklaďáky, které přes Obříství vozí písek a jezdí tudy rychleji, než by měly,“ řekla Jana Literová.

Zda Státní fond dopravní infrastruktury žádosti starostky Jitky Zimové vyhoví, se obyvatelé Obříství dozví na počátku letošního května.