22 116 korun. Vyděláte každý měsíc tolik hrubého? Pak dosáhnete na průměrnou mzdu ve Středočeském kraji.

A konkrétně na Mělnicku? Přesnou hodnotu průměrné mzdy v okrese je těžké určit. Vysvětluje to Ladislav Pištora z tiskového odboru Českého statistického úřadu.

„Údaje za jednotlivé okresy není možné získat. Vzhledem k jejich nepřesnosti jsme je přestali počátkem letošního roku zveřejňovat,“ vysvětlil Pištora.
Příslušné údaje o průměrné mzdě jsou tedy k dispozici pouze za jednotlivé kraje. Český statistický úřad je zjišťuje takzvanou podnikovou metodou, tedy podle místa sídla vykazujícího ekonomického subjektu. A to je právě kamenem úrazu, proč nelze přesně určit průměrnou mzdu v menších celcích, než jsou kraje.

„I když má ekonomický subjekt nižší organizační složky, například závody nebo provozovny, dislokovány v jiném kraji, je celý zařazen vždy do konkrétního kraje, v němž sídlí jeho ústředí,“ zdůvodnil případnou odchylku ve výpočtech oproti skutečnému stavu pracovník Českého statistického úřadu.

Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku průměrná mzda ve Středočeském kraji poměrně výrazně vzrostla. Tehdy činila 19 984 korun.
Určitý přehled o tom, jaké mzdy jsou v mělnickém okrese nabízeny v jednotlivých profesích, je možné získat z nabídek Úřadu práce v Mělníku.
„Nelze však obecně určit, které z pracovních nabídek jsou nejlépe nebo naopak nejhůře placené. Všechno záleží na konkrétním zaměstnavateli. Zatímco jeden nabízí za stejnou práci minimální mzdu, druhý třeba až dvojnásobek,“ upozornil Lubomír Kiš z mladoboleslavského úřadu práce.
Že jeho slova platí nejen pro Mladoboleslavsko, ale rovněž pro Mělnicko, je patrné z konkrétních nabídek mělnického úřadu práce.

Například pozici svářeče vám jedna z mělnických firem nabídne za deset tisíc hrubého na měsíc, další za osmnáct tisíc měsíčně. Obdobné je to třeba i se zedníky – někde nabízejí jen osm tisíc, jinde patnáct. U sekretářek či recepčních se rozmezí pohybuje obvykle od deseti do patnácti tisíc.
Poměrně vyrovnané jsou nástupní mzdy číšníků, většinou mezi devíti až deseti tisíci korun. Ale také v této profesi hodně záleží na tom, jestli číšník či servírka dostane kasírtašku.

U většiny nabídek práce však žádná nástupní mzda uvedena není. „Zaměstnavatel nemá povinnost tento údaj ve své nabídce zveřejňovat. A když už jej zveřejní, tak spíš jen určité širší mzdové rozpětí,“ vysvětlil Kiš.