Zimní pneumatiky má na své škodovce už v předstihu Jaromír Homolka z Kralup nad Vltavou. „Nepřezouvám pneumatiky, mám dvoje kola a sám si je přehodím v garáži. Nemám čas čekat v servisu,“ vysvětluje řidič.

Někteří dopravní experti jsou ale přesvědčeni, že v poslední době většina lidí od dvou sad kol upouští. Může prý za to nařízení, podle kterého musí mít nové vozy homologované po roce 2014 namontované senzory na měření tlaku v pneumatikách. „Sada kol stojí asi devět tisíc a dalších šest tisíc senzory a naprogramování. To odradí především majitele levnějších vozů. Proto si raději nechají přehazovat pneumatiky na jednu sadu disků,“ vysvětlil majitel mělnického pneuservisu Radek Kincl.

Podle zákona začíná zimní sezona 1. listopadu a trvá až do 31. března, po celou dobu mají motoristé při zhoršených povětrnostních podmínkách jezdit na zimních pneumatikách.

Podle mělnické policejní mluvčí Markéty Johnové je na silnicích v této době více dopravních nehod, jejichž nejčastější příčinou je právě jízda na letních pneumatikách.

Osobní vozidla musí mít zimní pneumatiky na všech kolech.

„Nikoli jen na hnané nápravě, jako tomu bylo dříve. Minimální hloubka vzorku by měla být čtyři milimetry,“ připomíná Johnová.

Podle odhadů přezouvá z letních pneumatik na zimní šedesát až devadesát procent řidičů. Ostatní riskují slabší jízdní vlastnosti vozidla při poklesu teplot. A přistihne-li je za zhoršených povětrnostních podmínek policista, pokutu až dva tisíce korun. Při nehodě je pak mohou čekat potíže s pojistným plněním při nehodě.

Většina motoristů na Mělnicku je v těchto dnech odkázána na volné termíny v pneuservisech, které už mají dokonce pořadníky. Ty jsou dokonce někde plné i na příští týden. Největší návaly ale čekají až v listopadu. V mělnické pobočce pneuservisů Firststop Pneu přezují podle šéfa Pavla Hofmana denně až pětadvacet vozů. „Rozhodně je ale více řidičů, kteří to řeší, až když u nás napadne sníh,“ poznamenal.

V pneuservisu Materna v Kostelci nad Labem mají plno na dva až tři dny dopředu. Zato do pneuservisu Čermák v Neratovicích se řidiči musí objednat nejméně s týdenním předstihem. „Do půlky listopadu už to lepší nebude, spíš se to bude zhoršovat,“ uvedl majitel servisu Vladimír Čermák.