Až několik milionů korun pokuty hrozí majiteli nákladního auta, který zřejmě zavinil na začátku července ekologickou havárii ve mšenském rybníku Černík. Podle posledních šetření mělo z jeho auta do rybníka uniknout 5,6 litrů hydraulického oleje.
Ještě dva týdny chybějí do uzavření případu. Podle policejní mluvčí Markéty Johnové se v tomto případě jedná o přestupek a celý případ převzal mělnický odbor životního prostředí. „Během čtrnácti dnů budeme odebírat vzorky z ryb, vody a bahna, abychom porovnali, nakolik budou naměřené hodnoty od prvotních odběrů rozdílné,“ uvedl Ctirad Mikeš, vedoucí odboru životního prostředí v Mělníku.
Podle výsledků se pak odborníci rozhodnou, kolik bude muset viník zaplatit. „V tomto případě musíme zjistit, zda budeme pokutovat fyzickou osobu či podnikatele, protože u živnostníků je vyšší sazba,“ vysvětlil vedoucí odboru Mikeš.
Rozsáhlé škody, kdy uhynuly asi čtyři metráky ryb a byla kontaminována voda i půda, se vyšplhaly na mnoho desítek tisíc korun. „Čekáme na verdikt odboru životního prostředí, který nám může nařídit vypuštění a vyčištění rybníka, tedy jeho sanaci. Podle předběžných informací by k tomu ale dojít nemuselo,“ řekl místopředseda mšenského rybářského spolku Radek Sobotka.