Vyšetřovatelům se sice nepodařilo vystopovat, odkud falzifikáty pocházely, je ale pravděpodobné, že byly zhotoveny v Bulharsku. Znalec je označil za padělky průměrné úrovně – klasifikoval je známkou 3 z pětistupňové škály. Bez problémů by je mohli rozpoznat na každé pokladně, kde ke zkoušení pravosti bankovek mají k dispozici UV lampu. Přesto se i pro padělky tohoto typu vytištěné na běžném papíře najdou kupci. Podle expertů je lze udat například v restauraci, herně nebo v taxíku, pokud obsluha ztratí ostražitost. Zájemce o zfalšované bankovky při jejich nákupu pochopitelně pravými penězi zaplatí dodavateli jen zlomek udávané hodnoty padělků – obyčejně to bývá mezi 15 a 40 procenty.

Petrovovi a Magovi soud prokázal; že jako dealeři falešných padesátieurovek prodali bankovky v hodnotě 501 507 Kč. Údajně měli přístup také k falešným dolarům, ale do tohoto kšeftu se nepustili. Petrov byl odsouzen k sedmi a Maga k šesti letům ve věznici s ostrahou; oba byli také na neurčito vyhoštěni z České republiky.

Kauzou se podle všeho ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Oba obžalovaní si totiž ponechali lhůtu na podání odvolání. A odvolání zvažuje i státní zástupce. Předseda senátu Petr Franc se totiž rozhodl posoudit jednání dealerů falešných eur mírněji, i když mohl využít i přísnější metr. Jak soudce Franc Deníku vysvětlil, vše se točí kolem kvalifikace činu v závislosti na výši způsobené škody. „Je-li do 500 000 Kč, lze vyměřit trest odnětí svobody od 2 do 8 let. Pokud přesáhne 500 000 Kč, trestní sazba se pohybuje od 10 do 15 let – což je stejné rozpětí jako za vraždu. A mezi tím není nic,“ konstatoval Franc. „Vzali jsme ohled na to, že ta částka přesáhla hranice škody velkého rozsahu jen o patnáct set,“ objasnil soudce důvody, které vedly jeho senát k uplatnění mírnější kvalifikace.

Pohled soudů na konkrétní padělatelskou kauzu může rozhodnutí o výši trestu ovlivnit velmi významně. Například Krajský soud v Brně poslal v pátek pětadvacetiletého recidivistu Patrika Štefanika do vězení na 5,5 roku za to, že před necelým rokem udal v Třebíči na dvou místech falešné stokoruny a jednu padělanou padesátikorunovou bankovku. Šlo přitom o dosti primitivní falzifikáty vyrobené pomocí barevné kopírky a vytvořené slepením kopie rubu a lícu. Štefanik vše popírá – a na místě se odvolal.