Jeho zvířata jsou hvězdami filmového plátna. Cvičí je nejen pro práci před kamerou, jezdí s nimi také v rámci vzdělávacího programu za školáky.

Děti tak měly jedinečnou příležitost setkat se se zvířaty, aniž by od nich dělilo sklo nebo mříže.

Pouze ročního tygra Čika, který je stále ještě mládětem, si děti mohly z bezpečnostních důvodů prohlédnout jenom v kleci. Přestože je Čiko zástupcem rodu největších žijících šelem, má mírnou a krotkou povahu, o čemž se všichni mohli přesvědčit, když chovateli olizoval z nastavené dlaně šlehačku.

Zatímco tygr trochu neklidně přešlapoval ve své kleci, pětadvacetiletý medvěd Jerry byl klidný. Děti si ho mohly pohladit a ty odvážnější šelmě dokonce vlezly na záda.

Líbilo se jim i mládě ocelota Eliška, které by si mohly snadno splést s domácí kočkou, protože se na první pohled podobá mourovatému kotěti
s modrýma očima. Ale u nás by se s ocelotem ve volné přírodě setkat nemohli, protože žije výhradně v Americe.

Děti se po přednášce ptaly chovatele, co zvířata jedí, jaké mají zuby a dokonce i na to, kolik má jeho tygr pruhů.

ROZHOVOR

Zvířata Jaroslava Kani se objevila už ve čtyřiceti filmech nebo reklamách, většinou zahraničních.
„Medvědi natáčeli v Jugoslávii s režisérem Kusturicou, což byl pro mě veliký zážitek. Jinak mé šelmy hrály třeba v reklamách na automobily nebo banky,“ říká chovatel.

A co v Čechách?
U nás jsme natáčeli film Dva lidi v Zoo, v pořadu Uvolněte se prosím jsme byli se lvem, v Zázracích přírody s tygrem. A ještě tam půjdeme se lvem a ocelotem. Zvířata si tak sama na sebe vydělávají.

Kolik času strávíte cvičením zvířat? Jaké cviky jsou nejnáročnější?
Když zvíře koupím, je důležitý hlavně první rok, aby si zvířata zvykla na lidi a aby na ně neútočila. Nejprve je učím základní věci, například chodit z jednoho místa na druhé. Pak následují podle požadavků produkce další dovednosti. Jednou jsme dělali reklamu na motorku, na které pak medvěd tři dny jezdil. Mnohdy si myslím, že to bude pro zvíře jednoduché, ale pak je to naopak hrozně složité. Nedá se to předem odhadnout. Záleží na spoustě okolností, například na nejrůznějších vjemech. Ale dá se říct, že jsme dosud vše natočili na sto procent. Přestože nám třeba dvakrát utekl medvěd, nic z toho naštěstí nebylo.

Kolik přednášek pro školy do roka zvládnete?
Loni jsme do začátku léta navštívili asi šedesát škol a školek. O přednášky je velký zájem, protože děti vidí zvířata zblízka, ne zdálky jako
v zoologické zahradě.

Jaká zvířata v současné době cvičíte?
Teď mám lva, tygra, tři medvědy a ocelota. Ještě bych chtěl malé medvídě. Věnuji se tomu už pětadvacet let. Měl jsem i jaguáry, pumy, levharty… Ale když máte zvířat moc, nemáte pak čas se všem pořádně věnovat.

Bývá natáčení veselé?
S Američany jsme natáčeli pohádku od Turgeněva, právě s medvědem Jerrym. Bylo to v chaloupce a medvěd zvládl scénu jednou, podruhé i potřetí. Všechno bylo v pořádku. Pak se ale filmařům zdálo, že je tam moc světla, tak dali dozadu celofán. Jerry do toho narazil a utekl, protože se lekl. Když jsme ho honili, vyběhl na silnici a tam se srazil v zatáčce s myslivcem. Myslivec zahodil kolo a spadl do škarpy. Filmaři žertovali, jestli budou platit myslivci čistírnu…

(Filip Komberec)