Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostalová schválila pro Liběchov 381 tisíc korun. Podle starostky Vladimíry Zralíkové to byla i pro město skvělá zpráva. „Ušetří nám to nemalou částku, protože jsme v tomto roce měli doplatit půl milionu korun za územní plán. A tak na místo toho můžeme ušetřené peníze investovat do infrastruktury obce,“ vysvětlila Zralíková.

Místostarostka Pavla Veverková uvedla, že peníze, které měl Liběchov zaplatit za územního plánu, teď mohou přesunout na opravy silnic, které jsou místy v havarijním stavu. „Liběchov má rozpočet přibližně 15 milionů korun. I to je poměrně velká částka, která nám umožní další investice,“ pochvalovala si místostarostka.

Hořínu byla přiznána dotace ve výši 280 tisíc korun. Podle slov starosty Václava Šmída pořízení územního plánu vyjde obec na 700 tisíc korun. „Těch dotačních 280 korun využijeme pro chod obce, ať už to bude kanalizace nebo například aktuálně na opravu zábradlí na mostě, které je v naprosto tragickém stavu,“ řekl Šmíd a dodal, že rozpočet na čtyři obce, které Hořín spravuje je celkem 14 milionů korun.

Nejinak je to i v Olovnici, kde starosta Zdeněk Kinter 200 tisíc, které by obec investovala do územní plánu, využije pro stavbu zábradlí nebo k vyrovnání zateplení ve zdejší základní škole. Ušetřené peníze by mohla obec využít i na opravu dvou místních komunikací.

Za dvouleté fungování dotačního titulu byla přiznána podpora od ministerstva už 228 obcím po celé České republice. Výše dotace na jeden územní plán může být maximálně osmdesát procent z celkové částky, nejvýše ovšem 400 tisíc korun na jeden územní plán. „Každá obec by měla mít vlastní územní plán, který představuje nepostradatelný nástroj při rozvoji obce. Starostky a starostové tyto dotace velmi vítají, a jsem ráda, že jim takto můžeme pomoci. Za tříleté fungování dotačního titulu jsme podpořili už přes tři sta obcí po celém Česku,“ uvedla ministryně Klára Dostálová s tím, že letos bylo schváleno 107 akcí za více než 20 milionů korun.

Národní program Podpora územně plánovacích činností obcí, ze kterého mohli žadatelé získat dotaci, je určen zejména pro menší obce, které nemají dosud žádný územní plán nebo mají plán schválený už před rokem 2007. V rámci výzvy ministerstvo pro místní rozvoj přijalo 173 žádostí o dotaci.

Přiznané dotace pro obce na Mělnicku na pořízení územního plánuLiběchov 381 000,-
Hořín 280 000,-
Olovnice 200 000,-