Místní lidé pak neztrácejí naději, že se ke sponzorům časem přidá i město. Na petici za zachování provozu kina stále přibývají podpisy.

Loni na podzim vyhlásilo ministerstvo kultury pátou, prý už závěrečnou vlnu digitalizace českých kin, která tak mají poslední možnost získat příspěvek z fondu kinematografie. Bez digitalizace se blíží jejich zánik. Distribuční společnosti totiž v letošním roce přestanou vyrábět 35 mm kopie snímků, které promítala už jen menší kina bez digitálních systémů. A mezi ně patří i mělnické kino Sokol.

Tělocvičná jednota sokolská, která je jeho majitelem, čekala s žádostí o dotaci na digitalizaci kina na verdikt mělnických zastupitelů o možném příspěvku města. Čtyři dny před lhůtou ale zastupitelé přispět odmítli s tím, že město raději zaplatí digitalizaci sálu ve svém kulturním domě. Deníku to tehdy potvrdil starosta města Ctirad Mikeš.

Podle jednatelky Tělocvičné jednoty Sokol na Mělníce Taťany Bubníkové Sokolové nechtějí nechat kino, které je ve městě už skoro sto let, padnout: „Chceme kino Sokol zachovat, aby město s dvaceti tisíci obyvateli nezůstalo bez kina.“

Náklady na digitalizaci přesahují tři miliony korun. „Jen digitální projektor se serverem stojí přes dva miliony korun, dalších asi šest set tisíc korun stojí digitální zvuk a přes půl milionu 3D technologie,“ vysvětlila vedoucí kina Sokol Taťana Rousová.

Sokolové sice mohou podle podmínek dotace získat až polovinu nákladů, většina kin v minulých vlnách digitalizace ale dostala průměrně asi šest set tisíc korun. Ekonomické možnosti Tělocvičné jednoty sokolské, která se ve městě výrazně podílí na sportovní a kulturní nabídce pro děti i dospělé, jsou omezené. Miliony na svůj podíl nemá.

„Obrátíme se na možné sponzory, věříme, že nás město podpoří tím, že je oslovíme společně. Máme přece shodný cíl: aby místní lidé nepřišli o možnost chodit dále na promítání do svého kina,“ poznamenala Taťana Bubníková.

Ke snaze o záchranu kina Sokol se připojili i diváci. Sepsali petici za zachování jeho provozu, jíž se obracejí na mělnické zastupitele, aby se k otázce příspěvku na digitalizaci ještě vrátili. Připomínají děti ze škol a školek, které promítání hojně navštěvují, i řadu lidí, kteří by do vzdálených kin za filmy jezdit nemohli. Petiční archy přímo v kině i na dalších místech se rychle plní podpisy.

„Bylo by smutné, kdyby byl v širokém okolí Mělník jediným městem bez kina. Předpoklad zastupitelů, že návštěvnost stále klesá, je mylný. V posledních čtyřech letech se návštěvnost příliš nemění, loni byla dokonce rekordní. Průměrná návštěvnost každého představení je pětačtyřicet diváků, to není slabé,“ poznamenala vedoucí kina.

Kino podle ní navštěvuje shodný počet lidí jako Masarykův kulturní dům.

Město dotuje ročně místní kino asi dvěma sty tisíci korun. „Je to asi dvacetina částky, jíž město podporuje provoz kulturního domu. Kdyby kino zaniklo, přišla by polovina návštěvníků kulturních akcí o zázemí,“ poznamenala Rousová. Porovnávat obě zařízení nechce, domnívá se ale, že by ve dvacetitisícovém městě mohlo být kino i kinokavárna, která už předem nepočítá s premiérovými filmy.

Kinu Sokol by digitalizace přinesla silné tituly hned v premiérových dnech. „Promítali bychom filmy opakovaně, aby si každý návštěvník mohl podle svého času vybrat den. Navíc bychom divákům každý den nabídli dvě až tři představení a samozřejmě i lákavé snímky ve 3D podobě,“ uvedla Taťana Rousová. K projektu by patřil i digitální zvuk. A popcorn, který mají diváci ke sledování filmů rádi. Časem by komfort zvýšila i nová sedadla.

„Počítáme výhledově i s kavárnou, která je součástí připravované studie sokolského sportovně kulturního centra,“ doplnila jednatelka Tělocvičné jednoty Sokol na Mělníce Taťana Bubníková.

Sokolové po osmačtyřicátém roce o kino Sokol přišli, stejně jako o sousední Tyršův dům. Kino opět provozují od začátku devadesátých let minulého století. A chtějí ho dále zachovat. Do měsíce budou vědět, zda dotaci na digitalizaci získali, a do konce roku budou mít čas sehnat peníze na svůj podíl na nákladech. „Firma, která digitalizaci provádí, to zvládne za pouhý týden,“ řekla s nadějí Rousová.

Kino má sice na kahánku, promítání ale nekončí. „Na příští měsíce máme filmy zajištěné, na březen a duben snímky premiérové i reprízy,“ potvrdila Deníku vedoucí kina Sokol.