Podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody by stát měl šířit informace, co výbuchy zábavné pyrotechniky kromě zábavy přinášejí. „Jestliže jsou na krabičkách cigaret hrůzostrašné obrázky o dopadu kouření, proč chybí na obalech pyrotechniky, která je zdrojem mnohem nebezpečnějších látek?“ připomíná.

Ohňostroje vadí dokonce i rybám, které vyhánějí z úkrytů. Často pak hynou vysílením nebo se stávají snadnou kořistí větších živočichů.

Pro ryby a vodní ptáky jsou přitom nebezpečné i obaly se zbytky zábavní pyrotechniky, které zůstávají ve vodě. Po jejich pozření se mohou přiotrávit nebo dokonce uhynout.

Lidé, kteří o svých domácích zvířatech vědí, že hluk provázející silvestrovské oslavy těžko zvládají, by je neměli nechávat s jejich strachem samotné. 

U hlídacích psů, kteří žijí po celý rok venku v kotci, by měli udělat silvestrovskou výjimku a vzít zvíře na noc domů do bezpečí.

Zvířatům lze pomoci i léky nebo prostředky na přírodní fázi, ale výhradně po návštěvě veterináře.

Po oslavách poslední noci roku se nejvíce plní útulky pro opuštěná zvířata. Potvrzuje to i vedoucí mělnického útulku Jaroslava Tichá: „Zvířata se k nám dostávají v daleko větší míře než jindy. Lidé se na nás také častěji obracejí s žádostmi o pomoc při ztrátě zvířete.“

Nepříjemné zkušenosti přitom mají s petardami i zvířata, která v útulku v současné době žijí. „Proti lidské bezohlednosti se dá jen stěží bránit. Ačkoli lidé dobře vědí, kde je v Mělníku útulek, během Vánoc a zejména na konci roku zábavní pyrotechniku v jeho blízkosti vesele odpalují,“ mrzí Tichou.