Na letošní ročník přijelo devadesát lékařských či nelékařských záchranářských týmů ze sedmnácti zemí. Nechyběly týmy z celých Čech, Japonska, Kanady, Spojených států, Norska, Estonska, Británie, Německa, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Litvy, Slovenska a Nizozemska.

Nejlépe si v soutěži vedli záchranáři z Polska a Kanady. Ze středočeských posádek byli nejlepší Benešovští, kteří se umístili v národní soutěži lékařských posádek na třetím místě. Jejich rakovničtí kolegové pak na 12. místě. Ostatním se příliš nedařilo, a tak byla jejich umístění kolem dvacáté příčky.

Podle mluvčí středočeské záchranky Petry Effenbergerové je Rallye Rejvíz velmi náročnou soutěží. Plnění úkolů vypadá přesně jako výjezd záchranky. Zraněné nebo nemocné věrohodně hrají namaskovaní figuranti. Organizátoři a autoři soutěžních úkolů kladou důraz na opravdovost. „Téměř všechny připravené úkoly mají svůj základ ve skutečných výjezdech záchranné služby. Jedná se o fyzicky, vědomostně, diagnosticky náročné a často nevšední zásahy," řekla mluvčí.

Letos si soutěžící museli poradit například s několika zraněnými po dopravní nehodě, ošetřovali v hluboké noci, kdy část úkolů probíhala, dospělého a dítě po explozi kanystru s hořlavinou. „Při soutěži byli účastníci vystaveni i kritickým situacím, když došlo k napadení člena nesoutěžící zdravotnické posádky během ošetřování pacienta s následným zásahem hlídky policie," uvedla Effenbergerová. Nelehký úkol čekal záchranáře i při ošetřování pacientky se závažným úrazem po pádu ze schodů či při řešení nehody traktoru s velkým počtem zraněných.

Rallye Rejvíz je mezinárodní, odborná a vysoce uznávaná soutěž záchranných služeb. O účast je vždy velký zájem a umístit se na předních příčkách nebo v první desítce je prestižní záležitostí. Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí Česka. (kz)