Z povinné výbavy bude vyjmuta povinnost vozit rezervní kolo, bude se však týkat novějších vozidel. Stará auta s motorem vzadu rezervu v povinné výbavě mít budou stále, je to například většina starších škodovek. Řidiči novějších vozů v autě nebudou muset vozit rezervu jen v případě, že u sebe budou mít soupravu pro nouzovou opravu pneumatik či kartu s číslem asistenční služby.

Původně z povinné výbavy měly vypadnout také náhradní žárovky, ty však budou zrušeny pouze pro motocykly. Reflexní vesta, kterou zatím povinně obsahují jen služební a referenční vozy, se do výbavy ostatních automobilů dostane až od 1. ledna 2011. Plánovalo se i rozšíření o příruční hasící přístroj a reflexní sprej, ani jedno se však do výbavy nedostalo.

Autolékárnička, jedna z nejdůležitějších součástí povinné výbavy vozidel, se zatím žádných změn nedočká, i když k jejímu vybavení mají připomínky i samotní záchranáři. Těm se zdá obsah lékárničky nedostatečný k tomu, aby byla při první pomoci zraněným při dopravních nehodách účinná.
Podle Petra Macha z Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje záchranáři doporučují lékárničky doplnit alespoň o krční límec a dýchací masku.

Jediná věc, která v budoucnu v lékárničce přibude, je karta s informacemi o zásadách první pomoci. Tu ale budou řidiči muset vozit až od roku 2011.

Hlavním důvodem, proč ministerstvo neprovádí žádné zásadní úpravy v povinné výbavě, je minimalizace výdajů, které by řidičům a výrobcům navíc vznikly.