Dvě sanitky z brandýského stanoviště záchranky musejí totiž vozit pacienty do vzdálených nemocnic. Pokud jsou obě právě na cestě, spěchají do spádového území s asi šedesáti tisíci lidí záchranáři z jiných míst v kraji.

Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové se to jen v posledních třech dnech stalo osmkrát.

„Když byly obě posádky vzhledem k delším trasportům pacientů na výjezdu déle, než je obvyklé, V Brandýse nad Labem nebyla žádná sanitka, “ vysvětlila.

To záchranáře přimělo k posílení místního stanoviště o další sanitku.

„Na brandýském stanovišti už je třetí sanitní vůz s posádkou rychlé zdravotnické pomoci, tedy bez lékaře. Od příštího týdne bude tato posádka nahrazena malým sanitním vozem s lékařem. Půjde o systém randez-vous,“ vysvětlila Janečková.

Náhlým uzavřením interního a chirurgického oddělení přišla nemocnice v Brandýse nad Labem o asi šedesát lůžek.

Omezeny byly i služby dalších oddělení a ambulance jsou v provozu pouze ve všedních dnech od sedmi hodin do půl čtvrté po poledni. A tak to má zůstat až do posledního srpnového dne.

Situací v Brandýse nad Labem se už začal zabývat kraj. Hejtman David Rath zpochybnil na začátku týdne zprávu majitelů nemocnice, že za omezením provozu stojí pouze letní rekonstrukce. Prý tam mají nedostatek lékařů. „Když musejí operovat, nemají už dalšího lékaře, který by přijímal pacienty,“ řekl Rath.

Podle mluvčího provozovatelské společnosti Public Private Hospitals Tomáše Cikrta nemocnice kritický nedostatek lékařů nemá. „Malují se tam sály, upravují pokoje, kde budou signalizace pro pacienty, a také se vybírají dovolené,“ vysvětlil Cikrt. Omezení provozu nemocnice podle jeho mínění není výrazné, například dětská pohotovost je v provozu po celé prázdniny.

To ale záchranářům příliš nepomůže.

Pacienty musejí vozit do jiných nemocnic, například do Mělníka, Mladé Boleslavi, Kolína nebo Prahy.

„Interní odddělení mladboleslavské nemocnice je však už teď přetíženo. Situace není lepší ani v dalších nemocnicích,“ poznamenala mluvčí záchranné služby.

Pro záchranáře to navíc znamená delší cestování, a tak mají potíže s dodržením patnáctiminutového dojezdového času k případům.