Nářek a volání o pomoc naváděl tým zkušených záchranářů ke skále nedaleko Harasova, kde byli dva zranění horolezci. Dívka se při slaňování zřítila do jeskyně a mladík zůstal při pádu zaklíněn ve skalní soutěsce.

Naštěstí nešlo o realitu, ale o pečlivě připravené cvičení mladých zdravotníků z pražské sedmé místní skupiny Českého červeného kříže.

Do náročného terénu se na první, zkušební ročník Rescue Marathonu obráceně vydalo jedno čtyřčlenné družstvo, ale i tak to stálo za to.

A vlastně právě pro zmíněné družstvo, složené z pražského profesionálního hasiče, operátorky linky 112 a dvou mladých zdravotníků, byla primárně akce určena. Potvrdil to hlavní organizátor cvičení Marek Loudil z Kostelce nad Labem.

„Jde o tým, který organizuje Rescue Marathon, který je každý rok na jiném místě republiky a sjíždí se něj patnáct týmů, některé i ze Slovenska. Organizace jim zabere spoustu času a sami už si žádné cvičení několik let neužili, takže jsem chtěl udělat akci přímo pro ně, jako odměnu za to, co dělají. A právě proto nese cvičení název Rescue Marathon obráceně," řekl mladý zdravotník z Českého červeného kříže, který je zároveň dobrovolným hasičem.
Na tým záchranářů čekalo během svátečního dne deset disciplín a zhruba třicetikilometrová pěší túra v kopcovitém terénu.

„Nejprve zasahovali u jedné z mělnických garáží, kde jsme pro ně přichystali pokus o sebevraždu tří lidí v autě, kam byla zavedena hadice od výfuku. A pak se museli co nejrychleji přesunout ke skále za mlýnem Štampach za zraněnými horolezci," popsal první dva úkoly Marek Loudil a dodal, že druhý úkol byl složitý především na organizaci zásahu. Jeden za zachránců totiž musel slanit do jeskyně, další k zaklíněnému horolezci a zbylí dva se museli postarat o zásobování materiálem a přivolání záchranky.

Po úspěšném ošetření a vyproštění zraněných následoval opět rychlý přesun k rybníku Harasov, kde se topil mladík. Mužská část týmu se postarala o jeho vytažení na břeh, kde se dívky pustily do resuscitace.

Mezi dalšími úkoly, s nimiž si musela parta záchranářů poradit, byly například opilé děti, budova zřícená na bezdomovce, dopravní nehoda, na níž se podíleli také profesionální hasiči z Aero Vodochody nebo noční hledání ztraceného chlapce rojnicí.

Zásahy týmu pochválil Šimon Hlinovský, který byl jedním z figurantů. „Bylo vidět, že jsou to profesionálové, věděli, co mají dělat," řekl zdravotník, který v Praze vede kroužek pro děti.

Podle Marka Loudila nešlo o soutěž, ale o cvičení, jehož prostřednictvím se zdravotníci mají zdokonalovat. „Všechny zásahy natáčíme, abychom je potom mohli společně vyhodnotit a ukázat si chyby, které se najdou vždy, i když jde o zkušené záchranáře," připomněl Loudil, který chce příští rok akci rozšířit o další týmy zdravotníků i dobrovolných hasičů.

„Letos šlo o malou akci, kterou bylo možné zorganizovat ve dvou nebo třech lidech, ale příští rok to bude chtít větší tým," doplnil.