Dochází tak ke kolapsům, způsobeným právě vedrem. Potvrzují to mělničtí lékaři i záchranáři.

Na věku přitom nezáleží. „S obtížemi přicházejí všichni bez rozdílu věku. Většinou se jim dělá zle od žaludku nebo se zamotají a upadnou,“ uvedla neratovická lékařka Ivana Marešová. Podle ní jsou tyto příznaky způsobeny nedostatkem tekutin.

Opatrní by měli být zejména senioři a lidé s chronickými potížemi, například srdečními nemocemi, astmatem nebo epilepsií. „Lidé ve vyšším věku trpí dehydratací a kolapsy, protože podceňují počasí a nenosí ani pokrývky hlavy,“ vysvětlila mělnická lékařka Jana Benešová.

Prevencí je dostatek tekutin, u dospělého asi tři litry za den, a pokrývka hlavy při pobytu na sluníčku. „Přes poledne chodím na sluníčko jen na nezbytné chvilky, jinak jsem raději ve stínu,“ uvedla Hana Lejtnarová z Mělníka, která v letních dnech vypije až čtyři litry vody.

Kolapsy z vedra však nejsou nejčastějšími problémy, které prázdniny přinášejí. Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové jde spíš o úrazy při rekreačních sportech. „Vyjíždíme nejčastěji k dětem, které spadly z kola nebo bruslí,“ doplnila Janečková.

Ani dospělí, zejména chalupáři a domácí kutilové, se v létě nevyhnou úrazům. Záchranáři běžně řeší řezné a sečné rány, pády ze střech, žebříků nebo ovocných stromů.

Během prázdnin by měli lidé dodržovat základní pravidla bezpečnosti i v rámci dalších aktivit. Mluvčí záchranářů zdůraznila nebezpečí spojená s pitím alkoholu. Dojít může například k tonutí nebo zraněním během manipulace různými nástroji. Malé děti by rodiče neměli nechávat bez dozoru, zvláště při koupání. Jak v přírodních vodách, tak v bazénech.

„Kruhy na koupání i rukávky jsou spíš hračkou. Nejsou dostatečnou ochranou neplavců a nenahradí pozornost dospělého,“ poznamenala Janečková.

ZUZANA DVOŘÁKOVÁ