Prvním, kdo ve Středočeském kraji získal ocenění Gentleman silnic, je skoro osmatřicetiletý Petr Nebeský. Ocenění udělují Policie České republiky a Česká pojišťovna. Oceněný muž se v srpnu loňského roku významně zasloužil o to, že jeho kamarád – motocyklista dnes žije. „Tento týden se mu navíc narodila dcera,“ komentoval náramné štěstí svého kamaráda Nebeský.

Při nehodě nepomáhal sám
Nový Gentleman silnic Petr Nebeský se stal loni v létě svědkem nehody svého kamaráda, když se spolu jeli projet na motocyklech. U Větrušic však jejich vyjížďka skončila. Řidič kamionu jedoucí naproti nim se znenadání rozhodl odbočit a zkřížil jim tak cestu. „Já jsem jel první, což bylo asi moje štěstí. Stihl jsem se vyhnout,“ vzpomíná na událost Nebeský.

Jeho dlouholetý přítel už ale takové štěstí neměl a s kamionem se střetl. „Rychle jsem zastavil a už ve zpětném zrcátku jsem viděl, jak z jeho motorky šlehají plameny,“ popisuje první vteřiny po nehodě zachránce. Z motocyklu vytékalo velké množství benzinu a bezvládně ležící tělo jednatřicetiletého motorkáře leželo vedle jeho silného stroje. Petr Nebeský společně s dalšími svědky nehody neváhali ani na vteřinu a muže od motocyklu odtáhli. „Bylo to jako z nějakého filmu. Kousek za námi motorka vybouchla,“ pokračoval v příběhu Nebeský.

Po příjezdu záchranných složek a policie už šlo vše rychle. Do té doby se ještě snažil jeden z řidičů nezúčastněného automobilu bojovat s plameny hasicím přístrojem z auta, ale marně. Zraněný motorkář skončil v nemocnici s těžkými poraněními a následky si ponese celý život. „Od té doby jsem na motorce nejel. Když kamarád odletěl v lékařském vrtulníku, seděl jsem ještě tři hodiny na silnici a snažil se ze všeho vzpamatovat. Až potom jsem byl opět schopný jet,“ popsal závěr hrozivé události Nebeský.

Jak vše dopadlo?
Soud později uznal jasně vinným řidiče kamionu, který si pravděpodobně myslel, že před motocykly stihne odbočit. „Musel nás vidět, nejeli jsme rychle,“ podotkl Nebeský. Po střetu Nebeskému pomáhalo několik svědků nehody, řidič se však údajně zmohl jen na kritické poznámky na účet motorkářů. „Najezdil jsem hodně kilometrů po světě a obdobné krizové situace se jinde než u nás nestávají. Lidé si ještě budou muset zvyknout, že motorkáři jsou běžnou součástí provozu. Stejně tak ale motorkáři si musejí uvědomit, že silnice není závodní dráha,“ podotkl Petr Nebeský, který na motorce najezdil přibližně 80 tisíc kilometrů. „Nevím, zda začnu opět jezdit. Chtěl bych, je to kus mého života, ale musím to asi pořádně přehodnotit,“ uzavřel „gentleman“ Nebeský.