„Byli jsme ujištěni, že se rekonstrukce prostorů pro praktickou výuku včetně chemické laboratoře v Neratovicích do září stihne a žáci nastoupí od nového školního roku část do Neratovic a část do Mělníka. Mluvila jsem s dvěma úředníky z krajského úřadu nezávisle na sobě a ptala se, jak to s přestavbou vypadá. Po dvou dnech od telefonátu mě kontaktovala ředitelka školy v Neratovicích Marcela Hrejsová, že se rekonstrukce nestihne a musí se vymyslet jiná varianta,“ uvedla Binková s tím, že následně se uskutečnily třídní schůzky za přítomnosti ředitelky neratovické školy, která rodiče znepokojila.
O osudu SOŠ a SOU v Kralupech nad Vltavou bylo rozhodnuto už loni na podzim, kdy krajští zastupitelé odhlasovali sloučení školy se Neratovicemi. Tehdy kralupští žáci pod vedením ředitelky Dagmar Binkové předložili krajskému zastupitelstvu petici se šesti tisíci podpisy, ale ani to nepomohlo ke změně rozhodnutí a škola se měla letos na konci června rozloučit se všemi žáky.
„Na přípravě rekonstrukce pracuji od začátku, co se rozhodlo o sloučení škol. Bohužel úřady mají zákonem stanovené lhůty, které nelze uspíšit, a tak počítáme, že rekonstrukce započne v září,“ sdělila ředitelka neratovické školy Marcela Hrejsová a dodala, že je jejím hlavním úkolem zajistit pro nadcházející školní rok studentům chybějící pedagogy.
Mírný vzestup
Dagmar Binkové usedla do ředitelského křesla před čtyřmi lety, od té doby škola začala zažívat mírný vzestup. „Loni jsme přijali o 30 žáků více než loni. Je nám líto, že tyto kroky se dějí v době, kdy se škola začala zvedat,“ pronesla rezignovaně ředitelka.
Žáci se snaží v aktuální zamotané situaci hledat pozitiva. „Sama za sebe jsem ráda, že mohu ještě rok zůstat a odmaturovat na stejné škole. My všichni jsme chtěli zůstat tady, protože by to naši třídu rozdělilo, část měla jít na Mělník a část do Neratovic, takže pokud mohu mluvit za všechny, jsme rádi,“ řekla pro Deník žákyně třetího ročníku.
Pracovníkům vadí hlavně nejistota, do které je přivádí pořád měnící se představa o budoucnosti školy ze strany kraje, a tak se až na tři výjimky rozhodli pedagogové k novému školnímu roku nenastoupit.
Krajský radní Vácha spoléhá na schopnost ředitelky Hrejsové zajistit pedagogy. „Paní ředitelka řekla, že to má pod kontrolou a učitele do začátku školního roku sežene. Záložní plán nemáme,“ odpověděl Deníku Vácha.