Většina škol na Mělnicku se zítra uzavře pro všechny žáky! Chystané stávce se nevyhnou jak základní, tak i střední školy po celé republice. Školy se totiž brání proti plánu státu snížit rozpočet pro příští rok určený právě pro školství.

„K úterní stávce se určitě přidáme. Informovali jsme již rodiče dopisem o situaci, která nastala a zároveň jsme je požádali o pochopení,“ uvedla Dagmar Knöpfelmacherová, ředitelka Základní školy Generála Klapálka v Kralupech nad Vltavou.

„Sdělovací prostředky prezentují tuto stávku jako úsilí učitelů o zvýšení platu. To je však jen součástí. Jde hlavně o to, že školy v dnešní době nemají na nákup pomůcek a na energii. Kvůli prezentaci médií stávce nejsou nakloněni ani rodiče. Jestli pak v budoucnu budou muset hradit věci, na které školy už nebudou mít peníze, pochopí, proč se stávka organizuje,“ uvedl Adolf Nusl, předseda Oblastní odborové rady ČMKOS pracovníků školství Mělník.

A co by se stávkou vůbec mělo dosáhnout? Zaměstnanci školství požadují navýšení státního rozpočtu, kapitoly školství na rok 2008, o tři miliardy korun. Půl miliardy by podle zaměstanců mělo náležet na nákup nových učebnic a učebních pomůcek a vzdělávání pedagogickýchpracovníků. Dvě a půl miliardy by pak mělo přijít na platy všech zaměstanců regionálního školství.

Mělnické školy, kde jsou odborové organizace je celkem třináct. Do stávky se jich přihlásilo deset. „Přesné údají s počtem přihlášených škol a zaměstanců, které se k stávce připojí prozatím není znám. V některých školách, například v Dvořákově gymnáziu a Střední odborné škole ekonomické v Kralupech, se protestu zúčastní jen část zaměstnanců a škola bude částečně fungovat,“ objasnil Nusl.

Podle slov ředitele Dvořakova gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Andreje Plecháčka bude škola otevřena pouze pro obchodní akademii a vyšší stupeň gymnázia. Stávka se dotkne poze nižších stupňu Dvořákova gymnázia v Kralupech.

„Co se týče výsledku stávky jsem bohužel skeptický. Stát sice přislíbil miliardu do školského rozpočtu, ale tato částka zdaleka nestačí,“ dodal na závěr předseda odborové rady Nusl.

 

 

DOPIS VEŘEJNOSTI

Stávka ? – Ano !
Vzhledem k tomu, že vláda ČR při přípravě státního rozpočtu na rok 2008 snížila výdaje na školství na neúnosnou míru, rozhodli jsme se reagovat na tuto situaci jednodenní protestní stávkou 4. 12. 2007.
- Nesouhlasíme se snahou státu převést zodpovědnost za financování vzdělávání na rodiče (učební pomůcky, učebnice atd.).
- Dále nesouhlasíme s následným snížením úrovně českého školství (zvyšování počtu žáků ve třídách, snížení dotací na provoz škol).
- V konečném důsledku nemůžeme souhlasit ani s poklesem reálných platů všech zaměstnanců školství.

Děkujeme za pochopení a Vaši podporu!
Zaměstnanci školství