Nevyužívaná zahrada mělnického proboštství, které se nachází v historickém centru města v ulici Na Vyhlídce, se stane kulturním i odpočinkovým místem pro setkávání lidí. A to díky pracovníkům rodinného centra Kašpárek.

Ti připravili projekt, kterým chtějí na zahradě vytvořit klidovou zónu pro dospělé a hrací část pro děti. S prvními kroky už začali, jednotlivé práce mají rozplánované do konce června příštího roku. Právě tou dobou přivítají první návštěvníky.

Jednatelka rodinného centra Kašpárek, které sídlí v budově proboštství, Zuzana Nová potvrdila, že prostranství bude sloužit veřejnosti. „Projektem Otevření zahrady veřejnosti bychom rádi pomohli obnovit komunitní charakter místa,“ vysvětlila záměr Zuzana Nová a dodala, že v minulosti právě tato část města plnila důležitou duchovní, kulturní a společenskou funkci, v současné době se ale jedná spíš o redukci na turistický cíl.

V bezprostřední blízkosti je totiž gotický chrám svatých Petra a Pavla s kostnicí a vyhlídkovou věží, zámek a vyhlídka na soutok Labe s Vltavou.
Nový koutek s hracími prvky rodiče přivítají, protože v centru města takové místo chybí. K oživení zahrady také budou přispívat různé akce, jakými jsou například workshopy či divadelní představení.

Časový harmonogram projektu myslí na všechny důležité kroky: během srpna dobrovolníci mezi tamními obyvateli zjišťovali, co by na zahradě nemělo chybět a jak nejvhodněji ji využít, v září zase Kašpárek připravuje plánovací den, na který kromě veřejnosti pozve také zástupce města z odboru životního prostředí či studenty zahradnické školy.

Nejvíce času zabere čištění zahrady a úklidové práce, na jaře se začne s výsadbou květin, setím trávy a budováním obou zón.
Projekt počítá i se stavbou přístřešku, který by návštěvníky chránil před deštěm. Záměr Kašpárku podpořila Nadace Via částkou sedmdesát tisíc korun.