Ředitelka Městské knihovny v Mělníku Hana Lumpeová vzpomíná, že s nápadem otevřít Semínkovnu přišla knihovnice Helena Gajdošíková, kteráv rámci tvořivé dílničky pěstuje s dětmi na zahrádce knihovny bylinky.

„Provoz Semínkovny jsme zahájili na jaře při Férové snídani, pikniku na podporu lokálních a fair trade pěstitelů, protože nám to přišlo jako výborná související aktivita,“ říká Lumpeová.

Během prvního měsíce fungování téměř všechny pytlíčky se semínky zmizely. Lidí, kteří by semínka naopak přinesli, nebylo zatím mnoho. To ale ředitelka knihovny přisuzuje především ročnímu období. „Doufáme, že dárci přijdou na podzim, až budou letošní semínka zralá,“ vysvětluje.

Ilustrační foto.
Neratovicemi se line zápach z kalů na políchAlice Smělá, která působí na zámku ve Veltrusích, vzpomíná, že otevření Semínkovny prosadila místní zahradnice Jana Krejčová. „Velkým kladem je použití méně chemie na vypěstování, větší odolnost rostlin na nemoci a podpora genofondu starých odrůd,“ připomíná Smělá výhody sdílení semen.

Podle zámeckého kastelána Pavla Eclera je zájem o Semínkovnu poměrně slušný. „Samozřejmě převažuje spíš odběr než přinášení semínek, ale to se časem vyrovná. Semínkovna je pro lidi většinou překvapením, s nímž se seznamují. Ale existují i výjimky,“ říká Ecler. „Paní z Kladna přijela na kole, aby si s námi vyměnila semínka,“ potvrzuje Smělá.

O otevření další semenné banky uvažuje rovněž ředitelka kralupské knihovny Šárka Pánková.

Dobrovolníci už mohou nosit do knihovny semínka

Kralupy – K nápadu, aby si návštěvníci z kralupské knihovny odnášeli nejen knížky, ale i sáčky se semínky, přivedla ředitelku Šárku Pánkovou tajemnice místní radnice Petra Urbanová.

„O mnoha čtenářích víme, že mají zahrádky, tak proč to nezkusit,“ říká Šárka Pánková.

Nad založením Semínkovny visí zatím otazník, kdy by mohla být otevřena?

Záleží na tom, zda nám pěstitelé poskytnou semínka na výměnu a podaří se nám i vlastními silami Semínkovnu trochu předzásobit, aby měli případní zájemci zpočátku z čeho vybírat. Až budeme mít co nabídnout, otevření Semínkovny v knihovně nic dalšího nebrání. S místním Ekologickým centrem, které uvítalo nabídku podílet se na vzniku Semínkovny, se nejdříve snažíme do povědomí místních lidí dostat možnost, že by tuto službu našli v knihovně.

Jak vám mohou pomoci další dobrovolníci?

Pokud se chce někdo zapojit a má zájem přispět ke vzniku nové Semínkovnyv kralupské knihovně, stačí odevzdat ve studovně sáčky se semínky označené názvem odrůdy, místem sběru a rokem sklizně.

Kolik balíčků se semínky se zatím sešlo?

Několik sáčků semínek jsme dostali od Kamily Rubešové z Kozomína, kde je Semínkovna už nějakou dobu v provozu. Snad se najdou další pěstitelé a své přebytky knihovně nabídnou. Věřím, že zájem o provoz Semínkovny se projeví po prázdninách, v podzimních měsících.

Zákaz vjezdu kamionů. Ilustrační foto.
Pražský zákaz kamionů ohrozí řidiče v kraji, varuje hejtmanka

Sázej, sklízej,sdílej…
Iniciativa nazvaná Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej… má pomoci zahrádkářům se sdílením osiva. V Česku spustila projekt blogerka Klára Hrdá, když před dvěma lety otevřela první Semínkovnu. Nápad inspiroval další dobrovolníky, a tak si dnes zájemci mohou půjčovat semínka na více než šedesáti místech v různých koutech České republiky. Na začátku sezony si tam zahrádkáři vyberou osivo, pocházející výhradně z rostlin, které nebyly chemicky ošetřeny. Na podzim by ho zase měli zase vrátit, aby si stejnou rostlinu mohl v další sezoně vypěstovat i někdo jiný. Semínka jsou nabízena v malých dávkách, pro osobní potřebu a zdarma.

MARTINA IVANOVÁ