Pokud se chcete o tomto čtyřnohém společníkovi dozvědět víc podrobností, nenajdete lepšího poradce, než je Martina Katzerová, majitelka jednoho z nejstarších prasátek u nás chovaného coby mazlíček.

Jak jste se dostala k tomu, že jste si domů pořídila právě prasátko?
Manžel je silně alergický na kočičí a psí kůži, proto jsme se rozhodli, že zkusíme prasátko. Když jsme si byli Karkulku vybírat, vypadalo to docela humorně, muž totiž potřeboval zjistit, jestli ji u sebe snese. Takže ji pořádně podrbal, a pak si těma rukama a prsty promnul obličej a oči, jestli to u něj  nespustí alergickou reakci. Naštěstí bylo všechno v pořádku a Karkulka s námi odjela domů.

Kolik tehdy Karkulka vážila?
Kilo deset. Dneska ve svých bezmála osmi letech bude mít tak sto dvacet kilo.

A to je pořád ještě zakrslé prasátko?
Ano, zakrslé prase je do sto čtyřiceti kilogramů. Lidé si myslí, že když takový kanec je stejný jako prasátko z babiččina chlívku, ale tak to není. Prase chované na maso se poráží v roce, tedy v době, kdy je ještě dítě. Pokud bychom klasické prase nechali vyrůst a fyzicky dospět, bude mít kolem čtyř set kilo.

Takže i Pinky, kterého jste s sebou přivezli, je zakrslý, ačkoliv má přes sto kilo…
Uvedu příklad – v klubu máme registrovaného Prasíka, kterého jsme zachránili z velkochovu. Budou mu tři roky a váží čtyři sta padesát kilogramů. Je to přitom úžasný mazlíček a pokaždé, když za ním přijedeme do útulku, se chce mazlit.

Pokud tedy chovatel uvádí, že prasátko bude mít v dospělosti třeba třicet kilogramů, tak lže?
Ano. Je pravda, že dnes se mnozí chovatelé či spíše množitelé, kterým jde jenom o zisk, snaží prasátka co nejvíc zmenšit. Bohužel na úkor jejich zdraví. Když jsme před čtyřmi lety zakládali Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, byla průměrná váha dospělého zakrslého prasátka devadesát kilogramů. Dnes je to zhruba kolem sedmdesáti.

Sedmdesát je ale pořád méně než sto dvacet…
Konečná váha je strašně individuální a tvoří ji více faktorů. Problém je třeba v tom, že všechna ta miniprasátka jsou vlastně voříšci, nejde o žádnou speciálně šlechtěnou rasu. Takže i když si vezmete sourozence ze stejného vrhu, jeden bude mít padesát kilogramů a druhý devadesát. Například Pinkyho bratr Hektor má dvě stě kilogramů.

Co ještě ovlivňuje váhu? Strava?
Jednoznačně. Nám se podařilo vyvinout speciální krmnou směs, která obsahuje látky, jež prasátko potřebuje pro svůj zdravý vývoj, a zároveň je málo kalorická.

Kolik toho takové prasátko měsíčně sní?
Naší Karkulce stačí pětadvacetikilový pytel této směsi na měsíc a půl. Občas jí samozřejmě dáme nějakou zeleninu nebo pamlsky, bez těch to nejde.

Opravdu ne? Vždyť se říká, že prasata jsou chytřejší než psi.
Právě proto! Prasátko totiž nikdy neudělá nic zadarmo. Spoustu věcí se velice rychle naučí a dobře si je pamatuje, ale nikdy nebude nic dělat jenom kvůli krásným očím svého chovatele.

Takže na „sedni" nebo „lehni" mohou lidé zapomenout?
To ne, ale musí mít na paměti, že je třeba prasátko vždycky odměnit. Prase bude svou inteligenci vždycky používat ve svůj prospěch.

Například?
Prasátka si svým chováním umí přilepšit. Když na ně třeba táhne, zavřou dveře. Nebo si umí přestěhovat misku s vodou ze sluníčka do stínu. Karkulka, když spolu ležíme v létě na zahradě, si třeba lehátko odstrká do stínu pod borovici, když na ni sluníčko moc pálí.

Jinými slovy jsou prasátka pěkně vychytralá. Kolika let se tak průměrně dožívají?
Je to dlouhověké zvíře, takže žije i dvacet let. Přátelíme se s majiteli prasátek v Americe, kde ten boom se zakrslými prasátky vlastně začal, a víme, že tam mají i pětadvacetiletá prasátka. S tím souvisí i další věc, a sice že prasátka pomaleji dospívají, puberta u nich nastává až někdy mezi druhým a třetím rokem života. A je velmi bouřlivá.

Doporučujete tedy kastraci?
Určitě. Zodpovědný chovatel nechává kanečky kastrovat krátce po jejich narození, holčičky se pak kastrují zhruba ve čtyřech měsících.

Co je největším úskalím při chovu prasátek?
Těch je víc. Každému vždycky doporučujeme, aby si opravdu dobře rozmyslel, než si prasátko pořídí. Musí počítat například s tím, že velikost prasátka v dospělosti je tak trochu sázka do loterie. A navíc nikdo neví, jaké zdravotní potíže přijdou s postupujícím věkem, doteď máme zkušenosti pouze s osmiletými prasátky, jako je naše Karkulka. A když nedejbože prasátko onemocní, tak pokud je potřeba zákrok vyžadující anestezii, lidé musí počítat s tím, že jenom ta anestezie vyjde u stokilového prasátka na nějakých šest až sedm tisíc.

VIZITKA
Martina Katzerová je prezidentkou a jednatelkou občanského sdružení s názvem Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti. Tato funkce jí zabírá hodně času, takže na další aktivity nemá příliš pomyšlení. Je vdaná, má už dospělého syna a dceru. Dlouho bydlela v našem hlavním městě, ale před třemi lety se i s manželem a Karkulkou přestěhovala do upravené chaty za Prahu. Sama ovšem říká, že tam žijí tak trochu jako sqatteři…