Úvodní etapu už mají Zálezlice za sebou. Dvěma větším skladům na zahradě za bývalou školou požehnal na sklonku minulého týdne neratovický farář Peter Kováč. Hosty malé slavnosti byli rovněž středočeský hejtman Miloš Petera a radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

„Zálezlice leží na soutoku Vltavy a Labe, povodním se tak nemohou úplně vyhnout. Díky unikátnímu projektu povodňových skladů mohou místní lidé snad o něco klidněji spát," poznamenal hejtman Petera.

Projekt úvodní etapy protipovodňových skladů, kde bude uložena technika na údržbu protipovodňového valu, rozhýbala stotisícovým příspěvkem Nadace ČEZ. Středočeský kraj na stavbu přispěl částkou milion osm set tisíc korun. A dalšími dvěma sty padesáti tisíci korunami za loď pro záchranáře. Podle zálezlického starosty Jiřího Čížka proto dostala loď, jíž rovněž požehnal neratovický farář, jméno Krajanka.

„Člun má celohliníkovou konstrukcí, měří čtyři a půl metru a široký je přes metr a půl. Je určen pro přepravu šesti lidí a řidiče. Při posledních povodních jsme měli obdobný člun půjčený a velmi se osvědčil," připomněl starosta Čížek.

Zálezlice chrání před velkou vodou povodňový val, dvaadvacet kozárovických rodin ale musí počítat s tím, že velkou vodu před jejich domy hráz nezastaví. „Bylo by to nákladné, protože Kozárovice dělí na dvě části tůň. A bydlí tam jen sto lidí, na dotaci bychom neměli naději. Třetí příčinou je poloha, vesnice je zapadlá a zeď by musela být příliš vysoká," vysvětlil zálezlický starosta.
Povodňový sklad.
Domy ale mohou být v době, kdy je zaplaví velká voda, prázdné. „Když se povodeň blíží, máme den nebo dva na jejich vystěhování," připomněl Jiří Čížek s tím, že každá kozárovická domácnost bude mít vlastní sklad přibližně o velikosti garáže, kde si bude moci nechat své věci po libovolně dlouhou dobu.

Stavba dalších dvaceti povodňových skladů na pozemku mezi Zálezlicemi a Kozárovicemi bude následovat, až vesnice sežene peníze.

Tyto sklady pak zůstanou prázdné. „Jde o dvě řady po deseti skladech proti sobě, jako bývají řadové garáže. Hledali jsme co nejlevnější řešení se snadnou údržbou, proto tam například nebude ani zavedená elektřina. Ostatně v době, kdy je budeme potřebovat, stejně ve vesnici elektřina nejde," poznamenal Jiří Čížek.

Půjde o zastřešenou zděnou stavbu, která bude mít mezi sklady místo příček pletivo. Plocha mezi oběma řadami pak bude zatravněná.

Nápad se začal rýsovat už po roce 2002, kdy Jiří Čížek četl v novinách srovnání stavu po povodni v českém Hřensku a nejbližším německém městečku. „V Německu, kde měli lidé věci právě v povodňových skladech, na tom byli výrazně lépe," poznamenal zálezlický starosta.

V Zálezlicích po povodni před třinácti lety spadlo přes sto dvacet domů i hospodářských stavení a škody přesáhly dvě stě milionů, před dvěma lety, kdy vesnici částečně ochránila nedostavěná hráz, došlo ke škodám za dalších padesát milionů korun.