Podle původního odhadu měly stavební práce na hliněném valu kolem vesnice, známé jako české Troubky, kterou velké povodně před devíti lety skoro srovnaly se zemí, začít do konce letošního roku. K tomu ale s největší pravděpodobností nedojde.

Zahájení akce za více než sto milionů korun komplikuje zajištění tří ze sedmadvaceti pozemků, na nichž má skoro kilometr dlouhý val stát. Radnice má od jejich majitelů souhlas se stavbou namísto smlouvy o smlouvě budoucí k odkoupení. A to Povodí Labe, které má stavbu zajišťovat, nestačí.
„To je v rozporu se zákonem o státním rozpočtu,“ konstatoval mluvčí státního podniku Povodí Labe Václav Jirásek a dodal, že podle zákona musí obec dodržet závazná pravidla pro poskytování financí v oblasti vod pro rok 2011. Podle těch prý má mít na všechny pozemky potřebné ke stavbě podepsané smlouvy o jejich budoucím odkoupení.

Zálezlice mají přitom už od letošního dubna vydané stavební povolení. A přesto se stavět nemůže.

„Kdybychom neměli všechny pozemky vypořádané, sotva bychom stavební povolení dostali. Už dávno se mohlo začít stavět,“ řekl starosta, který se domnívá, že jde o záměrně vytvořený problém, aby se protipovodňová bariéra kolem menší obce vůbec stavět nezačala. U jednoho ze tří pozemků, který vlastní rozvedení manželé, je už nyní jasné, že smlouvu o smlouvě budoucí Zálezlice nezískají. Jejich majetek může být totiž ještě dlouho soudně zablokován.

„Nikdo nečekal, že budeme schopni to dotáhnout do stadia stavebního povolení. A nyní jsme jako jediní v republice, kteří by mohli okamžitě stavět, ale prostě nemůžeme,“ vysvětlil Čížek, který se před časem obrátil i na ministerstvo financí, aby se dozvěděl, jestli je u všech pozemků smlouva o smlouvě budoucí na odkoupení bezpodmínečně nutná. „Úředníci nám sice potvrdili, že souhlasy se stavbou bývají problematické v rámci pozemkového řízení, ale to je záležitost, která předchází vydání stavebního povolení. Jasně v odpovědi píší, že ve chvíli, kdy je stavební povolení vydáno a čeká se jen na vyplacení dotace, tyto smlouvy nevyžadují,“ popsal odpověď ministerstva zálezlický starosta.

Zálezlická hráz podle něj nefiguruje ani v plánu staveb Povodí Labe. „Povodí nám přitom vyhrožuje, že nás vyškrtne. Mělnická hráz s pětkrát vyššími náklady, která je teprve ve stadiu vodoprávního řízení, je přitom do plánu staveb zahrnuta,“ zdůraznil starosta, který už přestává doufat, že ke stavbě hráze dojde. „Přesto, že jsem vždy optimista, v tomto případě to vidím dost černě,“ doplnil. Podle podmínek evropské dotace se navíc musí začít stavět nejpozději v příštím roce.