Oranžerii veltruského zámku po stovce let opět zaplnily teplomilné rostliny. První květnovou sobotu se totiž jedna z dominant zámeckého areálu dočkala slavnostního otevření po náročné rekonstrukci.

Oranžerie je podle kastelána státního zámku Veltrusy Pavla Eclera prvním dokončeným objektem v zámeckém areálu, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí v rámci projektu Schola Naturalis.

„Zrenovované oranžerii bude navrácen její původní účel, což je přezimování subtropických rostlin, ale její využití bude daleko širší. 
V oranžerii se budou konat vzdělávací aktivity a kulturní akce jako jsou například už tradiční výstavy růží nebo výstava o včelařství,“ konstatoval kastelán veltruského zámku.

Podle něho zámecká oranžerie sloužila v padesátých 
a na začátku šedesátých let minulého století jako občerstvení, pak byla zavřena. 
Po ničivé povodni před dvanácti lety byla budova staticky zajištěna a dostala novou střechu, zůstala ovšem bez využití.

Její kompletní rekonstrukce začala až v roce 2011. Projekt zahrnoval i podlažní vytápění, které nahradilo dřívější kanálový otopný systém. Počítalo se také s opravou stropu i podlahy, dostalo se na rozvody pitné vody a kanalizace, dešťovou kanalizaci, sociální zázemí a repasí prošla krásná okna i dveře.

V oranžerii jsou dokonce už i čtyři citrusové keře, které 
s sebou do Veltrus přivezl hlavní zahradník pražské botanické zahrady Eduard Chvosta. Účastníky slavnostního otevření opravené stavby seznámil s historií zámeckých oranžerií a vysvětlil, proč jsou nazývány palácem pro zlatá jablka.

Zámecká oranžerie jako palác pro zlatá jablka je také tématem jedné ze dvou výstav, které se otevírají spolu s nově zrekonstruovanou veltruskou oranžerií. Expozice připomene historii vzniku a využití oranžerií a druhá výstava, která nese název Voda krásná, zachycuje veltruský park a další zajímavá místa pohledem fotografky Veroniky Skálové.

Během letošního roku se návštěvníci Veltrus dočkají otevření i jiných částí areálu. „Budeme otevírat další dokončované stavby, mezi nimiž jsou dům lékaře a dům lesního, konírna v čestném dvoře 
a schodiště hlavní budovy zámku,“ připomněl Pavel Ecler a dodal, že následovat by v další etapě měly severozápadní křídlo zámku, severní stáj, dolní skleník, hájenka nad Grottou a holandský selský dům.