„Nemůže se to stát i mně?“ přemýšlejí se strachem nastávající maminky v celé zemi po průšvihu v třebíčské nemocnici, kde byla záměna dvou novorozenců odhalena až po deseti měsících.

V mělnické porodnici, kde od začátku letošního roku přivedlo na svě své děti už 480 žen, jsou miminka hned po narození označována náramkovými páskami se základními údaji.

„Novorozenci dostávají na zápěstí pásky okamžitě po porodu, ještě před ošetřením,“ říká primář gynekologicko – porodnického oddělení mělnické nemocnice Jan Zmrhal. Na pásce jsou vedle jména dítěte a data narození i jeho porodní váha a míra. Každá maminka vidí po porodu své dítě už s páskou na zápěstí. Novorozenci zůstávají na porodním sále i v případě jakýchkoli potíží, které pediatři řeší přímo na místě.

Své příjmení napsané na těle ale děti v mělnické porodnici nemají. „Dříve se novorozenci označovali ještě nesmyvatelnou barvou na nožičkách. V současné době už se ale děti hned po porodu neumývají, aby byl zachován přirozený stav pokožky, a tak by jim na těle barva nedržela,“ vysvětluje primář.

Plastové pásky jsou jako identifikační prostředek bezpečné. „Zapnou se na patentku, která pak už nejde otevřít. Musela by se přestřihnout, což dělají až rodiče po návratu z porodnice domů,“ říká staniční sestra Miroslava Pokorná.

Vzápětí nahlíží do sesterny šťastný tatínek. „Půjčíte mi nůžky?“ Následuje odmítnutí, miminko musí jet domů i s páskou.

Dostávám prázdný náramek a hned ho zkouším. Zapnutá patentka i celý pásek na zápěstí pevně drží. O nůžky raději ani nezkouším loudit. Po třebíčské kauze se podle primáře Zmrhala mezi mělnickými maminkami žádná panika nešíří. „S rodičkami pracujeme v těhotenské poradně už několik týdnů před porodem, kdy se seznámí s prostředím i personálem a dostanou odpovědi na všechny své otázky,“ říká.

U více než poloviny mělnických porodů jsou přitom tatínkové nebo jiní lidé blízcí rodičkám. „Nejraději máme tatínky, zvádají to nejlépe,“ chválí lékař. Zejména nastávající tatínkové také často čekají na narození svého dítěte s foťákem nebo kamerou v ruce. „Záleží na jejich dohodě s rodičkami, my je neomezujeme,“ připomíná porodník.