V úmorných horkých dnech většina zaměstnanců firem na Mělnicku žízní netrpí. Potvrdil to včerejší průzkum Deníku.

Zaměstnavatelé tak ve většině případů dodržují zákon, který jim nařizuje zajistit v horkých dnech lidem nápoje na pracovištích.
Například řidiči autobusů, pro které jsou letní vysoké teploty obzvlášť velkou zátěží, dostávají kromě vody iontové nápoje v prášku.

Řidiči dostávají iontové nápoje

Ředitel společnosti ČSAD střední Čechy Štěpán Ševčík řekl, že balíčky s práškovými nápoji dostávají řidiči s několikaměsíčním předstihem. „Každému vychází jeden balíček na den. Na kontaktních místech, například v garážích nebo autobusových nádražích, jsou zásobárny vody. Tam si mohou do lahví připravit nápoj,“ řekl Ševčík.

Pitný režim zajišťuje svým zaměstnancům i firma WSC, majitel mělnického pekařství, známého pod původním názvem U Řízků. „Dostáváme lahve vody,“ potvrdila jedna z pekařek.

Tekutiny v podobě sodobaru mají k dispozici na své základně také mělničtí hasiči. Podle velitele mělnické stanice Jana Hadrbolce mají hasiči nárok na pití také po každém zásahu. „Pokud použijí dýchací techniku, pak by měli mít přístup k tekutinám už po půl hodině,“ uvedl Hadrbolec.

Šedesátistupňová výheň u grilu

Během pracovního dne vypije sedm až devět litrů vody. Musí, jinak by ve výhni, kde v létě teploty přesahují šedesát stupňů Celsia, nevydržel.
Pracovištěm Jaroslava Lauba je totiž dodávka s obří maketou kuřete. Od rána až do podvečera tam stojí u grilu. „V létě je to hodně náročná práce, to musím přiznat. Když je venku kolem sedmadvaceti až třiceti stupňů, je tady za tím pultem u grilu kolem šedesáti,“ říká Jaroslav Laub. Podle něho se ale na takové podmínky dá zvyknout.

Zákonná povinnost zaměstnavatelů

Na pracovištích, na kterých není technicky možné odstranit vysoké teploty, je podle zákoníku práce zaměstnavatel lidem povinen zdarma poskytnout dostatek pití.

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová uvedla, že nápoje musejí být poskytnuty přímo na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byly snadno dostupné.

Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovištích upravuje nařízení vlády.
Na jeho základě je zaměstnavatel povinen svým zaměstnancům zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu v horkých dnech, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba mu poskytnout první pomoc.

GABRIELA BENEŠOVÁ, ZUZANA DVOŘÁKOVÁ