Podle mluvčí úřadu práce České republiky Kateřiny Beránkové je poptávka především po manipulačních a montážních dělnících a opravářích. „Šanci najít zaměstnání mají například také mechanici, prodavači, řidiči a kuchaři,“ připomněla Beránková. Mělnický úřad práce také nabízí práci pro řidiče autobusu, administrativní pracovníci, elektrikáře, skladníky nebo dokonce učitele.

Na začátku listopadu bylo na Úřadu práce v Mělníku evidováno přes tři tisíce uchazečů o zaměstnání, což představuje míru nezaměstnanosti přes čtyři procenta. Což je více než průměr v celém Česku 3,6 procenta. Region má přitom druhou nejvyšší nezaměstnanost ve Středočeském kraji, více lidí bez práce je pouze na Kladensku.

Na jedno volné pracovní místo připadají na Mělnicku přesně dva uchazeči.

Pracovních příležitostí je v regionu hodně, nabídka s poptávkou se ale příliš neshodují. 

„Jsem vyučená cukrářka a úřad práce pro mě zatím žádné vhodné pracovní místo nenašel. Nechci sedět za kasou někde v supermarketu,“ tvrdí Sandra Urbanová z Mělníka, která patří mezi 1811 žen, které jsou evidovány jako uchazečky o zaměstnání.

„Já se jdu sice teprve zaregistrovat na úřad práce, ale vím, že vezmu jakoukoli nabídku, kterou mi dají. Firma, kde jsem roky pracoval, zkrachovala a já si nemůžu dovolit být bez práce. Musím živit rodinu,“ říká Miroslav Hanušovský z Mělníka.

Ve všech okresech Středočeského kraje byl v říjnu zaznamenán úbytek nezaměstnaných.

„Na základě poznatků z vývoje zaměstnanosti v posledních dvou letech, sběru dat u největších zaměstnavatelů a ze současného stavu na trhu práce lze předpokládat v prosinci mírný narůst nezaměstnanosti v Česku,“ uvedl analytik trhu práce Petr Šindelář. 

Počet nezaměstnaných na Mělnicku: 3201
Z toho žen: 1811
Počet volných pozic: 1601
Míra nezaměstnanosti: 4,1%
Počet uchazečů na jedno volné místo: 2