Základní školy na Mělnicku však žádný nezvladatelný nárůst budoucích prvňáčků nehlásí, ačkoli počty dětí, které v letošním roce chodí k zápisům do prvních tříd, oproti loňsku mírně stouply.
Výjimkou potvrzující pravidlo je Základní škola v Tišicích. Tam totiž už před několika měsíci zaznamenali, že mají v mateřské škole výrazně více dětí než dřív.
Ředitelka tišické základní školy Jiřina Slámová a starosta vesnice Pavel Končel se proto rozhodli rozšířit kapacitu základní školy pomocí montované přístavby.
„Je to nejrychlejší a nejlevnější řešení," uvedl Pavel Končel, který loni na podzim předpokládal, že k zápisu by mohlo dorazit kolem pětačtyřiceti dětí.
Jeho předpověď se sice tak docela nenaplnila, přesto přišlo ve středu a ve čtvrtek do budovy základní školy více předškoláků než v minulých letech.
„K zápisu přišlo 38 dětí a sedmatřicet z nich jsme hned přijali," potvrdila Jiřina Slámová s tím, že při loňském zápisu se před školní tabuli postavilo o deset až patnáct dětí méně. „Ještě se však může stát, že někteří rodiče požádají o odklad, čas na konečné rozhodnutí mají do konce května," upozornila ředitelka.
Zároveň ovšem dodala, že počet budoucích prvňáčků podle ní neklesne pod třicet. To je přitom maximální možné číslo, při kterém by nebylo nutné otevírat další třídu v ročníku. „Hodně početné třídy ale nejsou ideální, máme pak výrazně nižší možnost opravdu se dětem věnovat," řekla Slámová. Proto by v září ve své škole s radostí uvítala i třídu 1. B. A nakloněný je tomu také Pavel Končel.
„Montovanou přístavbu postavíme určitě, i kdybychom nakonec druhou třídu neotevírali. Získaný prostor by pak sloužil například školní družině. Nicméně podle mých zpráv v září nastoupí přinejmenším dvaatřicet dětí, takže věřím, že naplníme dvě třídy," prozradil starosta Tišic.
Mobilní rozšíření základní školy bude stát za její hlavní budovou. Největší část montovaných prací se přitom odehraje v době letních prázdnin. „Slíbil jsem rodičům, že v pondělí 1. září bude všechno kompletně hotové a připravené. Osobně dohlédnu na to, aby tomu tak skutečně bylo," uzavřel Pavel Končel.
S navýšením počtu budoucích prvňáčků se potýkají také v Byšicích. Ředitel tamní základní školy František Viktorin uvedl, že míst pro nové žáky mají v budově školy dost, problém by však mohl nastat s vybavením.
„V posledních dvou letech počet dětí u zápisu stoupá. Loni jsme jich přijali třicet, letos jich bude ještě o dvě až čtyři více," přiznal ředitel. „Otevřeme dvě třídy, což z hlediska kapacity nebude problém. Nicméně možná budeme muset dokoupit nějaký nábytek," dodal s tím, že do byšické základní školy míří nejen tamní děti, ale například také předškoláci z Liblic, Košátek nebo třeba Čečelic.
To ředitelka vraňanské základní školy Štěpánka Srbová si letošní zápis pochvaluje. Tamní škola je totiž naplněná pouze z padesáti procent, od září by se však toto číslo mělo o něco zvednout.
„Loni jsme zapsali deset nových prvňáčků, letos čtrnáct. Už nyní tak víme, že v červnu odejde z páté třídy méně dětí, než v září nastoupí," prozradila ředitelka, která však stále vidí prostor pro zlepšení situace vraňanské školy. „Spádově k nám totiž patří zhruba dvě desítky dětí. Mnozí rodiče si ale vybrali jinou základní školu, ačkoliv jejich potomci navštěvují místní školku," povzdychla si.
Podobný problém mají také v Malém Újezdu. Už ve školce tam totiž děti pečlivě připravují na vstup do tamní školy, kde se čtení učí genetickou metodou namísto analyticko-syntetické a matematika stylem profesora Hejného. Ředitelka Jitka Samková Volemanová, která tyto výukové metody na škole zavedla, proto jen nerada vidí, když budoucí prvňáčci odcházejí jinam.
„Taková situace nás vždycky mrzí. Kolegyně do toho vkládají spoustu energie a práce, navíc dítě by u nás pokračovalo v tom, co už se učit začalo. Je to škoda," poznamenala ředitelka.