Kroupy, které prý byly velké skoro jako míčky na stolní tenis, zničily zálezlickým zemědělcům všechno, co nebylo zaplavené.

„Na polích na polovině naší plochy jsme měli dva až tři metry vody," řekl agronom firmy, pěstující brambory a zeleninu, například mrkev, celer, pórek nebo cibuli.

Před jedenácti lety to bylo stejné. Zemědělci přišli o všechno. Tentokrát odhadují škody na desítky milionů korun.

„Od povodní před jedenácti lety jsme se snažili zlepšit strukturu půdy, která byla tehdy zaplavená. A teď je po všem. Všechna hnojiva vyplavená, půda nemá živiny," vysvětlil Šnajdr, podle kterého jsou pole mokrá a v dolících se stále drží voda.

„Necháme udělat rozbory, snad na ní budeme moci nejpozději v příští sezoně pěstovat," poznamenal agronom s tím, že bude-li půda na podzim dobrá a suchá, možná stihnou něco ještě v letošním roce. Brambory ani cibule už by ale neměly šanci dorůst.

Na některých polích sice zůstaly plodiny, čeká je ale zaorání. Od záplavové vody, která je zasáhla, totiž mohou být kontaminované.
Zaměstnanci zemědělské společnosti, kterých je přes čtyřicet, se teď budou podílet na úklidu polí, plných naplaveného nepořádku, na orbě a přípravách na další sezonu.

Zemědělci, kteří už na jaře přišli o celou úrodu, se zkusí obrátit na pojišťovnu. A na stát.

Stejně jako vinaři. Velká voda a kroupy zasáhly i vinice mělnického vinaře Viléma Krause. „Pět, šest milionů," odhadl škody. Víno prý ale zdražovat nebude. „Odnesli by to zákazníci," poznamenal.

Povodeň zasáhla asi dva hektary vinic, kde by později zrály hrozny na výrobu vína. Hůř to dopadlo ve školkách, kde jsou sazenice révy. „Odplavilo nám to přes sto třicet tisíc sazenic, odnesla to na ploše dva a půl hektaru i podnožová réva, která se používá na výrobu sazenic," řekl mělnický vinař.

Počasí podle něho dává firmě zabrat už od jara. „Začalo to už v půlce dubna, kdy stále nepřicházelo jaro, na jižní Moravě, kam dodáváme sazenice, tehdy ještě ležel na vinicích sníh," doplnil Kraus.

Další ztráty podle vinaře vycházejí z toho, že v povodňovém týdnu firma nebyla v provozu.