Do zaplavených oblastí severních Čech míří den co den desítky dobrovolníků z Mělnicka, aby pomohli s likvidací následků ničivých bleskových povodní.

Hasiči z Mělníka, Všetat a Střem vyrazili na pomoc obyvatelům Chrastavy na Frýdlantsku, kterým rozvodněná řeka Jeřice zasadila krutou ránu.
Mšenská radnice v pondělí poslala jednotku hasičů do okrajových částí Chrastavy a do Bílého Kostela.

„Naši hasiči řežou spadané stromy, staví sloupy a až to půjde, budou čerpat vodu,“ řekl pro Deník starosta Mšena Martin Mach a dodal, že
v úterý do postižené oblasti vyrazili dobrovolníci se dvěma dodávkami humanitární pomoci.

Dobrovolní hasiči z Kel se v úterý večer vrátili ze Cvikova na Českolipsku, kam vyrazili hned v neděli po poledni. Podle starostky vesnice Alice Semiánové ve Cvikově pomáhali tři hasiči a jeden dobrovolník, čistili studny od nánosů bahna a dalších naplavenin, odčerpávali vodu.

„Když jsem se dozvěděla, že velká voda zasáhla Cvikov a část obce Lindava, spojila jsem se se starostou, abych zjistila, jak jim můžeme pomoci. Nakoupili jsme čisticí prostředky, nářadí, ochranné pomůcky a poslali je po hasičích,“ připomněla starostka Kel s tím, že kelští a cvikovští hasiči už dlouho spolupracují. Hasiči ze Cvikova totiž ve Klích pomáhali při povodních před osmi lety, od té doby se každý rok spolu scházejí.

Lidé z Kel nosí tod začátku týdne na radnici i peníze. Obec totiž zahájila finanční sbírku pro město Cvikov a obec Janská u Hřenska. Příspěvek také mohou lidé posílat na sbírkový účet. „Zatím se vybralo zhruba třináct tisíc,“ doplnila starostka.

Dnes v pět hodin ráno vyjelo na celý den do Frýdlantu také dvacet policistů z Mělnicka.

Jejich úkolem tam bude zamezit rabování, kterého se tam v posledních dnech dopustilo už několik lidí, především cizinců.
Podle mělnického policisty Marka Zahrádky budou policisté fungovat po dvojicích a v případě potřeby jsou připraveni zapojit se také do odklízecích prací.