Základní školy po prázdninách opět ožily a v prvním zářijovém dni do lavic zasedly i stovky nových prvňáčků, jen ve třech největších městech regionu jich bylo bezmála sedm set padesát. Největším počtem čerstvých školáčků, jimž letos začala devítiletá éra základního vzdělávání, se mohli pochlubit v Kralupech nad Vltavou, do tamních pěti základních škol nastoupilo 276 prvňáčků.

Dárci chodí třikrát

Odběrové středisko dárců krve, které v mělnické nemocnici na Podolí od loňského listopadu provozuje pražská vojenská nemocnice, navštěvují lidé ve třech všedních dnech. K úterním a středečním odběrům se přidal ještě čtvrtek. „V úterý nabíráme krev a krevní plazmu, ve středu a ve čtvrtek jen plazmu. Prvodárci mohou chodit bez objednání, krev je na objednání a ten, kdo chodí pravidelně na plazmu, se může objednávat přes internet,“ popsala ředitelka Českého červeného kříže v Mělníku Ivana Dvořáková.

Hřiště pro workout

Od prvního zářijového víkendu se mělničtí nadšenci, prosazující cvičení s vahou vlastního těla, scházejí ve workoutovém parku v areálu dopravního hřiště v mělnických Mlazicích. Do té doby se členové týmu Workout Mělník scházeli v ulicích nebo parcích, kde se nacházely hrazdy a zábradlí.

Šachovnice v parku

Ve stínu stromů u neratovické restaurace Mexikano se objevil betonový stolek a dvě židle ze stejného materiálu. Jde o nábytek s nakreslenou šachovnicí, na které mohou zájemci rozehrát vlastní partii šachu. Figurky si mohou přinést z domova nebo si je vypůjčit oproti vratné záloze přímo v restauraci.

Město čistí Jáchym

Technické služby města Mělníka začaly týden před vinobraním používat nové zařízení, které hubí plevele na dlažbách, chodnících i u obrubníků bez jakékoli chemie. Jsou první společností v Česku, která má ryze ekologický stroj s přezdívkou Jáchym ve svém majetku.

Nové toalety v centru

Na starých veřejných toaletách na mělnickém náměstí Karla IV. už si návštěvníci města neuleví, od září jsou zavřené. Město však za nevzhledné záchodky našlo náhradu, otevřelo rekonstruované toalety v pasáži Koruna na náměstí Míru.

Pivovar získal cenu

Odborníci z Národního památkového ústavu ocenili přístup Jany a Pavla Prouzových k rekonstrukci původně renesančního pivovaru v Lobči. Manželský pár pražských architektů, kteří chátrající pivovarský areál koupili před osmi lety, získal mimořádné ocenění za jeho záchranu, obnovu a zprovoznění, nazvanou Patrimonium pro futuro.