Vy navazujete na tradici ochotnického divadla v Zárybech?
V podstatě vůbec ne. Když jsme zhruba před patnácti lety začali v Zárybech s ochotnickým divadlem, shodli jsme se, že to budou hry autorské trojice Cimrman – Smoljak – Svěrák. Zpočátku se nám podařilo nastudovat šest her. Na první premiéru přišlo zhruba sto čtyřicet lidí. Následovala osmiletá pauza, po níž jsme činnost divadelního spolku zase obnovili. Neprozřetelně jsme v hospodě u piva učinili určitý závazek, z něhož jsme pak už nemohli vycouvat.

Váš soubor nastuduje za rok jedno představení, které uvede vždy na Štěpána před zaplněnou zárybskou sokolovnou. Můžete prozradit, proč tomu tak je?
Jednou za rok je záměr. Původně to měla být zábava pro úzký okruh lidí a postupem času se z ní vytvořila věc celé obce, přesto zůstáváme u jediného termínu. Je to poměrně časově náročný koníček, protože každý z nás má své zaměstnání a také rodinu, které se chceme věnovat. Na víceronásobné uvedení nastudovaných her ani nemáme autorská práva.

Jak dlouho vám přibližně trvá nácvik jedné hry?
Zhruba dva až tři měsíce. Se zkouškami, na nichž se scházíme dvakrát v týdnu, začínáme v říjnu. Představení trvá zhruba hodinu a půl, takže textů na zapamatování je poměrně dost.

Mohli byste přidat nějakou veselou historku?
Při loňské premiéře Švestky nám spadla přímo hlavní rekvizita – tedy švestka. Zatáhli jsme oponu, strom jsme přitáhli drátem a jelo se dál. Spousta lidí, kteří to neznali, si myslela, že to tam mělo být…

Už víte, co bude na programu příští rok?
Kdepak, sice se někdy rozmyslíme hned po svátečním představení, ale většinou volba dalšího kusu se rozhoduje až v létě. Takže o tom, co přidáme k desítce už nastudovaných kusů, budeme teprve jednat.

Jako koníček vás místní divadlo hodně naplňuje…
Mach: Mě naplňuje atmosféra do posledního místečka nabité sokolovny a následné rozhovory, z nichž je patrné, že se jim naše počínání líbilo. Od dnešního představení rozhodně očekávám spokojenost a tradičně hodně naplněný sál, který má kapacitu až dvě stovky diváků.
Roček: Určitě máme dobrou partu, která kromě divadla jde spolu i na pivo. Proč to děláme? Protože nás to baví a máme ze svého koníčku očividnou radost. (Karel Horňák)

České nebe v Zárybech
Osoby a obsazení: Praotec Čech – Jaroslav Školák, Jan Ámos Komenský – Martin Rejšek, Svatý Václav – Roman Roček, Jan Hus – Pavel Brejcha, Karel Havlíček Borovský – Jan Školák, Babička Boženy Němcové – Tomáš Mach, Miroslav Tyrš – Ondřej Roček, Maršálek Radecký – Petr Štefek.