V souvislosti s maléry sice nebývá zvykem zmiňovat jména – jiné to ale je v případě, že je řeč o hrdinech. A právě Hana Stejskalová byla v rámci 8. ročníku celostátního projektu Národní cena sociálních služeb – Pečovatelka roku 2020 oceněna za to, co v kritických momentech dokázala. Za nasazení, s nímž se jí během extrémní noční služby smolného čtvrtka třináctého podařilo zabránit mnohem vážnější katastrofě.

Zásah s nasazením života

„Ve spolupráci s kolegyní, která měla noční službu s ní, zachovala profesionální, klidný, a především lidský přístup a přes vysoké riziko poškození vlastního zdraví zachránila před neštěstím nejen klienty, ale i prostory domova,“ shrnuje nominační text příběh ženy, jež se o seniory stará už 17 let. A který oslovil porotu nejen tím, že zmiňuje, jak ona sama musela po zásahu do nemocnice. Mimo jiné ji charakterizuje jako zkušenou a zodpovědnou pracovnici, které dokáže klientům dát víc, než musí. Hlavně díky své lidskosti, empatii a umění naslouchat.

Pečovatelka-hrdinka prokázala, že se kvůli záchraně klientů nerozpakuje podstoupit i bolest. I když jí nejen ohořely vlasy, ale poté, co se s nasazením vlastního života snažila udělat vše, co bylo v jejích silách, měla i popáleniny na rukou, hrudníku a v obličeji, dokázala nejen zachraňovat klienty, ale i být oporou své kolegyni. Obě se totiž s něčím podobným setkaly poprvé. A nominační text zmiňuje, že zvládnutí extrémně náročné situace, jež zcela nečekaně nastala před pátou ranní, bylo naprosto ukázkové. „Mimořádná odvaha a obrovské profesní i osobní nasazení může být pro nás všechny velkou inspirací,“ chválí Hanu Stejskalovou. Ta jen skromně reagovala: „Děkuji všem, že jsme to tenkrát zvládli.“ Bylo především třeba evakuovat ze čtyřpodlažního objektu 74 klientů, z nichž mnozí jsou špatně pohybliví.

Vyhlášení v on-line podobě

Pečovatelské ceny vyhlašují společně Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie Českobratrské církve evangelické, jež sama patří k významným poskytovatelům sociálních služeb. Z nominací veřejnosti – často nejen od kolegů, ale i od samotných klientů či jejich blízkých – vybírají porotci z řad expertů na sociální oblast finalisty a vítěze v pěti kategoriích.

Letos, kdy máme rok výjimečný mimořádnostmi kolem šíření koronaviru, však pořadatelé nevyhlašovali pětici osobností. „Titul vítězů jsme udělili všem 17 finalistům,“ konstatoval za pořadatele ředitel diakonie Jan Soběslavský. S tím, že jde o krok představující vyjádření uznání, respektu i povzbuzení nejen oceněným, ale všem, kteří se každodenně věnují pomoci potřebným.

Slavnostní vyhlášení výsledů tradičně hostí Novoměstská radnice v centru Prahy. Ani to letošní rok neumožnil. Ocenění tak byla vyhlášena on-line – na www.pecovatelkaroku.cz; držitelé budou pozváni na slavnost v příštím roce.

Proslov Hany Stejskalové:

| Video: Youtube