Lékárny a ordinace praktických lékařů před několika dny zaznamenaly ohromný nával. Lidé se totiž bojí změn, které přinese letošní rok 2008 a hlavně nová ministerská vyhláška, tak se snaží léky předzásobit. Většinu chronicky nemocných pacientů k tomuto kroku přiměly poplatky, které je od tohoto měsíce v ordinacích a lékárnách čekají. Za každé vyšetření a položku na receptu budou muset zaplatit částu ve výši třicet korun.

„Jsem silná diabetička, píchám si inzulín a pokaždé si v lékárně vyzvedávám dost léků, na které doplácím nemalou částku. Když k tomu připočtu třicetikorunový poplatek, zcela určitě zaplatím v tomto roce zhruba o několik stovek korun měsíčně více než v roce 2007. Léky si nechávám předepisovat na tři měsíce dopředu,“ uvedla Marie Priadková.

„Situace taková, že si lidé nechávali předepsát léky u lékařů, týkalo se to především dlouhodobě nemocných lidí,“ řekla pracovnice lékárny v Kostelci nad Labem.

Lékárníci už mají pravděpodobně největší návaly pacientů za sebou. „Nejhorší to asi bylo v uplynulých třech týdnech. To jsme zaznamenaly vyšší obrat, ale jak jsem slyšela od kolegyň v Kutné Hoře, Litvínově nebo Praze, jinde byly fronty zřejmě podstatně větší,“ poznamenala Iva Nádvorníková z lékárny Magnolie.

Lidé se snaží ušetřit, a tak si nechávají medikamenty předepsat do zásoby. Jsou to většinou chronicky nemocní lidé, kteří léky berou pravidelně. Mezi doktory se vyskytne i jedinec, který pacientům léky do zásoby nepředepíše. Je to ale výjimka. Většina lékařů s tím problém nemá.

Podle lékárníků i doktorů bude předzásobování pacientů léky v tomto kalendářním roce běžným jevem. „Omezí to počet návštěv u lékaře, což je cílem ministerské vyhlášky,“ shodli se odborníci ze zdravotnictví.