Domov pro seniory případný personální problém chce řešit výpomoci studentů zdravotnických a sociálních oborů středních škol. „De facto je přijímáme, i když je ještě nepotřebujeme. Je to proto, aby znali provoz, snažíme se být o krok dopředu, kdyby se cokoliv stalo,“ vysvětlila ředitelka. Obecně je ale ten problém, že studentů těchto oborů příliš není – a v současné situaci je ve zdravotnictví každá ruka dobrá.

O něco lepší je situace v oblasti ochranných pomůcek. Scénář z jara, kdy se nedalo sehnat prakticky nic, se podle Pavlíkové neopakuje. „Máme všeho dost, jsme zásobeni. Největší problém je s rukavicemi, které paradoxně nepotřebujeme ani tak kvůli koronaviru, ale kvůli péči jako takové,“ podotkla. Rukavice sice jsou, ale v současné situaci extrémně drahé.

Některé domovy pro seniory jdou za současné koronavirové situace ještě dál a testují své zaměstnance na koronavirus v pravidelných intervalech. Je to i případ Domova seniorů TGM Beroun.

„Testujeme každý týden všechny zaměstnance. Nakoupili jsme nové testy, fungují tak, že se vzorek dá do malé zkumavky, nakape se činidlo a po 15 minutých přichází výsledek,“ řekl ředitel zařízení Ondřej Šimon.

Ochranu klientů i zaměstnanců řeší i další domovy pro seniory v regionu. Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram uvedl, že pokud někdo trpí respiračním onemocněním, tak prostě nemůže do zařízení a jde na neschopenku. „Co se týká nás, tak občas máme problém dát dohromady směnu. Není to kvůli covidu, ale kvůli dalším respiračním onemocněním v tomto období. Myslím, že to do budoucna může být velká komplikace,“ řekl Deníku.

V rámci nouzového stavu má kraj možnost nařídit pracovní povinnost studentům, které může vyslat na výpomoc v oborech, na něž se mladí lidé ve škole připravují. O pomoc se zajišťováním péče o klienty domovů seniorů zatím požádaly dvě organizace. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ve čtvrtek podepsala nařízení pracovní povinnosti vysílající po jednom studentském pomocníkovi do dvou organizací na Benešovsku. Krajský úřad v pátek dopoledne rozeslal dotazníky organizacím působícím v sociálních službách, aby z odpovědí zjistil, zda potřeba nasazení studentů do péče o seniory nebude masivnější. Odpoledne již úřad evidoval první požadavky.